Zamach na rosyjskiego pisarza Zachara Prilepina. W miejscu eksplozji powstał lej

Katarzyna Rochowicz
Rosyjski pisarz Zachar Prilepin został poważnie ranny w wyniku eksplozji bomby, która została umieszczona pod jego samochodem. Rosyjskie niezależne media podają, że sprawca zamachu został zatrzymany. Do zamachu przyznała się "Ludowa Armia Republikańska".
Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

W sobotę 6 maja w rosyjskim Niżnym Nowogrodzie eksplodował samochód, którym jechał prokremlowski pisarz Zachar Prilepin - założyciel nacjonalistycznych bojówek i wiceprzewodniczący parlamentarnej partii "Sprawiedliwa Rosja - Za prawdę". Rosyjscy niezależni dziennikarze poinformowali, że prokremlowski pisarz wracał z Donbasu do Moskwy. Po drodze, w obwodzie niżnonowogrodzkim, zatrzymał się przy jednej z restauracji. Agencja RBK podała, że najprawdopodobniej tam podłożono ładunek wybuchowy. Gdy samochód ruszył, doszło do eksplozji. Jak poinformowała rosyjska agencja TASS, w wyniku wybuchu Prilepin został ranny, a jego kierowca zginął - przekazali funkcjonariusze organów ścigania. Rosyjskie MSW poinformowało, że nie ma innych ofiar. Incydent skomentowała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. - Waszyngton i NATO zasilili kolejną międzynarodową komórkę terrorystyczną: kijowski reżim - powiedziała. Wybuch był na tyle silny, że w miejscu eksplozji powstał spory lej. Serwis NEXTA udostępnił nagranie pokazujące samochód, którym podróżował pisarz. 

Zamach na rosyjskiego pisarza Zachara Prilepina. Policja zatrzymała sprawcę 

Do zamachu przyznała się "Ludowa Armia Republikańska". Ta sama organizacja wzięła odpowiedzialność za wcześniejsze zamachy na córkę prokremlowskiego ideologa Aleksandra Dugina, Darię, i nawołującego do nienawiści wobec Ukrainy blogera Władlena Tatarskiego. Rosyjskie niezależne media podały, że policja ujęła sprawcę zamachu na prokremlowskiego pisarza Zachara Prilepina. Na ten moment nie jest znana tożsamość zatrzymanej osoby.

Kim jest Zachar Prilepin?

Prilepin popiera agresywną politykę kremlowskiego reżimu. Po 2014 roku założył i finansował oddział ochotników, którzy walczyli w Donbasie przeciwko ukraińskiej armii. Prilepin patronował też nacjonalistycznym bojówkom, które organizowały napady na działaczy stowarzyszenia Memoriał i Centrum Sacharowa. Badaczy historii stalinowskich mordów, w tym zbrodni katyńskiej, nazywa "zdrajcami".

Więcej o: