"Wzmożona aktywność" rosyjskich okrętów na Morzu Północnym. Norwegia o "wnikliwych obserwacjach"

Dowództwo Norweskich Sił Zbrojnych poinformowało o zaobserwowaniu "wzmożonej aktywności" rosyjskich okrętów na Morzu Północnym. Mimo że jednostki poruszają się po akwenie w pełni legalnie, Norwegowie bacznie przyglądają się ich działaniom. "My i nasi sojusznicy ściśle monitorujemy tę działalność" - zapewniają.

Na Morzu Północnym dynamicznie wzrosła aktywność okrętów pływających pod rosyjską flagą. Jak poinformowało Dowództwo Norweskich Sił Zbrojnych, w akwenie znajduje się teraz kilka rosyjskich jednostek, co czyni obecny okres najintensywniejszym pod tym względem od czasu pandemii. W basenie Morza Północnego widziany miał być między innymi znany niszczyciel "Wiceadmirał Kułakow".

Zobacz wideo Londyn szykuje się do koronacji króla Karola

Rosyjskie okręty na Morzu Północnym. Norwegia monitoruje sytuację

"Wzmożona aktywność" jednostek rosyjskich może być związana ze zbliżającymi się obchodami tak zwanego Dnia Zwycięstwa przypadającego na 9 maja. Nagromadzenie okrętów na międzynarodowych wodach odbywa się w sposób legalny, a według zapewnień Dowództwa Norweskich Sił Zbrojnych działania te były możliwe do przewidzenia. Ponadprzeciętna aktywność Rosjan na Morzu Północnym ma występować w maju i czerwcu. "W nadchodzących tygodniach spodziewamy się wzmożonej aktywności sojuszniczej i rosyjskiej na naszych obszarach morskich. (...) My i nasi sojusznicy ściśle monitorujemy tę działalność" - napisało na swoim Twitterze norweskie dowództwo, publikując przy tym zdjęcie niszczyciela "Wiceadmirała Kułakowa" uwiecznionego w akwenie 3 maja bieżącego roku.

Morze Północne. Wysoka aktywność rosyjskiej floty

Głos w sprawie rosyjskich działań na Morzu Północnym zabrał również analityk wojskowy H. I. Sutton. "Na Morzu Północnym utworzyło się skupisko co najmniej pięciu rosyjskich okrętów wojennych oraz dwóch jednostek pomocniczych" - czytamy na jego Twitterze i blogu. Każda z wymienionych jednostek jest w stanie przenosić pociski dalekiego zasięgu Kalibr. Zdaniem specjalisty najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada w tym przypadku niezaplanowane ćwiczenia wojskowe.

Przypomnijmy, przed kilkoma dniami zaobserwowane zostały rosyjskie okręty na Morzu Bałtyckim w pobliżu farm wiatrowych i sieci energetycznych. W fińskich mediach pojawiły się informacje o postawieniu szwedzkiej marynarki wojennej w stan najwyżej gotowości, jednak rzecznik prasowy szwedzkiej marynarki szybko zdementował te doniesienia, podkreślając, że sytuacja na morzu monitorowana jest przez cały rok. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście: "Rzecznik marynarki wojennej Szwecji dementuje doniesienia fińskiego dziennika. Chodzi o rosyjskie okręty i energetykę".

Więcej o: