Wielka Brytania. Koronacja Karola III i Kamili potrwa niemal osiem godzin [PLAN UROCZYSTOŚCI]

Koronacja Karola III i Kamili oficjalnie zakończy epokę elżbietańską w historii brytyjskiej monarchii. Już w południe czasu polskiego arcybiskup nałoży na głowę nowego monarchy koronę św. Edwarda, a tłum krzyknie: "God Save the King". Takiej uroczystości Brytyjczycy nie widzieli od 70 lat.

Karol III i Kamila w sobotę 6 maja 2023 r. przekroczą próg Opactwa Westminsterskiego, by zostać koronowanymi na króla i królową Wielkiej Brytanii i 14 innych państw Wspólnoty Narodów. Koronacja nie zmienia statusu monarchy - Karol III objął tron 8 września 2022 r. z chwilą śmierci swojej matki Elżbiety II. Jak wyjaśniają przedstawiciele Pałacu Buckingham, uroczystość jest "ceremonią religijną", ale także okazją "do zabawy i świętowania".

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania. Rusza "Operacja Złote Jabłko"

Ostatnia ceremonia koronacyjna w Wielkiej Brytanii miała miejsce w 1952 r., gdy na tronie zasiadła Elżbieta II. Teraz, w 2023 r. oficjalnie zastąpi ją jej syn - Karol III. Przedstawiamy szczegółowy plan oficjalnych uroczystości. 

7.00 (godzina 6.00 czasu brytyjskiego) - poddani mogą ustawiać się wzdłuż trasy przejazdu króla i królowej. Będzie ona wiodła przez aleję The Mall, Trafalgar Square, aleję Whitehall, Parliament Street, Parliament Square i Broad Sanctuary.

11.20 (10.20 czasu brytyjskiego) - wyruszy procesja z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego. Trasa ma długość 2,29 km, jest niemal trzy razy krótsza niż trasa procesji podczas koronacji Elżbiety II.

12.00 (11.00 czasu brytyjskiego) - para królewska dotrze do Opactwa Westminsterskiego karetą, która została zamówiona z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II (zbudowana z fragmentów brytyjskich okrętów). Następnie przez nawę świątyni przejdą trzy procesje - w pierwszej pójdą przedstawiciele innych wyznań, w drugiej przedstawiciele państw, których głową jest brytyjski monarcha, w trzeciej osoby niosące królewskie regalia niezbędne w czasie nabożeństwa, a na końcu Karol III i Kamila. Parze towarzyszyć będzie po czworo paziów, m.in. najstarszy wnuk króla, książę George oraz trójka wnuków królowej.

Ceremonia koronacyjna potrwa blisko dwie godziny

Ceremonia w Opactwie Westminsterskim pod przewodnictwem arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego ma potrwać niecałe dwie godziny. Będzie składała się z sześciu części:

  • zaprezentowanie Karola III jako "niekwestionowanego króla";
  • złożenie przysięgi koronacyjnej - Karol III przysięgnie rządzić w każdym z państw uznających jego władzę zgodnie z ich prawami i zwyczajami, wymierzać prawo i sprawiedliwość z miłosierdziem, podtrzymywać protestantyzm w Wielkiej Brytanii oraz chronić Kościół Anglii, a także jego biskupów i duchowieństwo;
  • namaszczenie - to jedyny niewidoczny dla zgromadzonych fragment nabożeństwa, król będzie zasłonięty ozdobną płachtą;
  • właściwa koronacja - arcybiskup wręczy królowi insygnia: zbroję, stułę, złoty płaszcz koronacyjny, rękawicę, pierścień, jabłko królewskie i berło, następnie nałoży na jego głowę koronę św. Edwarda;
  • król zasiądzie na tronie przygotowanym na koronację Jerzego VI w 1937 roku;
  • złożenie hołdu Karolowi III -  w przeszłości hołd monarsze oddawali wszyscy członkowie rodziny królewskiej oraz Izby Lordów, teraz uczyni to tylko następca tronu, książę William.

Po koronacji Karola III odbędzie się namaszczenie i koronacja Kamili. Na jej głowę zostanie nałożona pochodząca z 1911 r. korona królowej Marii Teck. 

Karol III i Kamila z Pałacu Buckingham pozdrowią poddanych

Po komunii i błogosławieństwie Karol III uda się do kaplicy św. Edwarda, gdzie nałożoną mu wcześniej koronę, zastąpi imperialną koroną państwową. O 15.00 (14.00 czasu brytyjskiego) para królewska wróci tym razem złotą karetą koronacyjną z 1762 r. do Pałacu Buckingham. Towarzyszyć im będzie około 4 tys. członków brytyjskiej armii. Kiedy dotrą na miejsce, zgodnie z tradycją pojawią się na balkonie rezydencji, skąd pozdrowią swoich poddanych.

Więcej o: