Wsparcie Izraela dla Kijowa. Ukraina rozpoczyna testy nowego systemu

Katarzyna Rochowicz
System wykrywania rakiet zaprojektowany przez Izrael, który dałby Ukraińcom więcej czasu na schronienie się przed rosyjskimi atakami, jest testowany w Kijowie i może zostać uruchomiony w ciągu dwóch miesięcy - powiedział w czwartek Jewhen Korniczuk, ambasador Ukrainy w Izraelu, cytowany przez Agencję Reutera.
Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

Ambasador Ukrainy w Tel Awiwie Jewhen Korniczuk przekazał w czwartek 4 maja, że Izrael dostarczył i rozmieścił w Kijowie system wczesnego ostrzegania przed atakiem lotniczym, rakietowym i dronowym. Jak donosi Reuters, system da wojskom ukraińskim więcej czasu na schronienie się przed rosyjskimi atakami rakietowymi. Oczekuje się, że zostanie uruchomiony w ciągu dwóch miesięcy. System jest obecnie testowany w Kijowie. - Jest to bardzo ważne dla naszej infrastruktury cywilnej i wojskowej - mówił Korniczuk. - To sprzęt, który pozwoli nam ratować życie - dodał.

Ukraina. Izrael przekazał Kijowowi system wczesnego ostrzegania

System identyfikuje rakiety i pociski wszelkiego rodzaju oraz przewiduje, gdzie spadną, zawężając tym samym obszar, w którym mieszkańcy mogą być zagrożeni. Oblicza również to, ile czasu mają ludzie w strefach zagrożenia na szukanie schronienia. Jak zauważa "The Jerusalem Post", Izrael pomaga również Ukrainie w rozminowywaniu jej terenu. - W ciągu ostatnich sześciu miesięcy oczyściliśmy terytorium dwukrotnie większe od Izraela, które było pełne min - powiedział ambasador. Izrael zgodził się udzielić pomocy Ukrainie, mimo że wstrzymał się z realizacją próśb Kijowa o broń. 

Izrael przekaże Ukrainie Żelazną Kopułę? Premier odpowiedział wymijająco

Przypomnijmy, że w lutym premier Izraela Benjamin Netanjahu został zapytany w wywiadzie dla CNN, czy Izrael przekaże Ukrainie Żelazną Kopułę, system obrony powietrznej, który chroni Izrael przed atakami z powietrza. - Cóż, na pewno się temu przyjrzę - odpowiedział. By podkreślić wagę swojego wysiłku na rzecz Ukrainy, Netanjahu powiedział o izraelskich operacjach przeciwko Iranowi i fabrykom broni, której Rosjanie używają w Ukrainie. Premier dodał, że USA przeniosły część artylerii stacjonującej w Izraelu do Ukrainy. Netanjahu zadeklarował również, że mógłby zostać mediatorem między Rosją i Ukrainą. Zastrzegł, że prośbę w tej sprawie musiałyby wystosować oba kraje oraz Stany Zjednoczone.

Więcej o: