Zamieszanie wokół misji pokojowej w Ukrainie. Watykan "zaskoczony" niewiedzą Kijowa i Moskwy

- Jestem zaskoczony, że Kijów i Moskwa twierdzą, że nie wiedzą nic na ten temat - tak o "tajnej misji" pokojowej Watykanu w kontekście wojny w Ukrainie mówił sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Kardynał potwierdził, że Watykan przygotowuje takie działania.
Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

W środę sekretarz stanu Watykanu przyznał, że był zaskoczony, że zarówno Moskwa jak i Kijów zaprzeczyły, jakoby wiedziały o misji pokojowej Watykanu. -  Misja pokojowa odbędzie się. Jestem zaskoczony, że Kijów i Moskwa stwierdziły, że nie wiedzą o tym. Na podstawie mojej wiedzy oni są tego świadomi. Może być tak, że komunikaty, które mają przyjść, nie docierają. To tylko moje interpretacje, ale wiem, że obie strony zostały poinformowane - mówił kardynał Pietro Parolin, cytowany przez agencję ANSA. Przypomnijmy, że w niedzielę papież Franciszek, w czasie lotu powrotnego z trzydniowej pielgrzymki do Węgier, rozmawiał na pokładzie samolotu z dziennikarzami i odpowiadał na pytania związane m.in. z wojną w Ukrainie. Franciszek stwierdził, że Watykan zaangażował się w działania, których celem będzie zakończenie wojny w Ukrainie, rozpoczętej na pełną skalę przez Rosję 24 lutego 2022 r.

Ukraina odcięła się od "tajnej misji" pokojowej papieża Franciszka. "Zełenski nie wyraził zgody"

- Ukraina nie ma wiedzy o misji pokojowej z udziałem Watykanu w celu rozwiązania konfliktu z Rosją. Prezydent Zełenski nie wyraził zgody na takie rozmowy w imieniu Ukrainy - powiedział CNN ukraiński urzędnik zbliżony do biura prezydenta. Pragnący zachować anonimowość informator amerykańskiej stacji podkreślił: "Jeśli rozmowy mają miejsce, to odbywają się bez naszej wiedzy i naszego błogosławieństwa". Tym samym jednoznacznie odciął się od niedzielnej deklaracji Franciszka. W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Kremla. Dmitrij Pieskow stwierdził, że Rosja "nie ma wiedzy" o watykańskiej misji pokojowej ws. Ukrainy.

Pod koniec kwietnia Watykan odwiedził premier Ukrainy Denys Szmyhal. Było to jego drugie spotkanie z Franciszkiem i pierwsze od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę. Po audiencji szef rządu w Kijowie powiedział, że omówił z papieżem "formułę pokojową" zaproponowaną przez Zełenskiego i zaprosił papieża do odwiedzenia Ukrainy. Przy okazji tej wizyty włoskie media przypominały, że ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz kilkakrotnie ubolewał, że papież Franciszek unika jednoznacznego potępienia Rosji za agresję. Padły również zarzuty, że podczas dwóch ostatnich nabożeństw Drogi Krzyżowej w Koloseum zrównano rosyjskich agresorów z ukraińskimi ofiarami.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: