18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Ostrzał Chersonia. Zełenski publikuje drastyczne zdjęcia ofiar. "Świat musi zobaczyć"

"Nigdy nie wybaczymy" - te dobitne słowa prezydent Ukrainy dodał do wieczornego wpisu w swoich mediach społecznościowych. Wołodymyr Zełenski opublikował drastyczne zdjęcia ofiar ataku Rosji na jedyny działający w Chersoniu supermarket. Ciała ludzi, którzy robili zakupy leżą pomiędzy półkami z jedzeniem. W ostrzale Chersonia zginęły 23 osoby, a 46 zostało rannych.
Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

"Dworzec i skrzyżowanie, dom, sklep żelazny, supermarket spożywczy, stacja benzynowa - czy wiesz, co łączy te miejsca? Krwawy ślad, który Rosja zostawia swoimi pociskami, zabijając cywilów w Chersoniu i całm regionie miasta" - napisał prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski po środowych atakach Rosjan na Chersoń opublikował zdjęcia zabitych Ukraińców - ludzi, którzy robili zakupy, szli załatwić codzienne sprawy, po prostu wyszli z domu. Poranione ciała "w drastycznym bezruchu" Zełenski pokazał, bo - jak podkreśla - "świat musi to zobaczyć i poznać".

Nigdy nie wybaczymy winnym. Pokonamy Rosję, złe państwo i pociągniemy wszystkich sprawców do odpowiedzialności!

- zapewnił prezydent Ukrainy. 

Uwaga! Udostępnione przez Wołodymyra Zełenskiego zdjęcia są drastyczne i mogą być nieodpowiednie dla niektórych osób.

Wojna w Ukrainie. 24 ofiary ostrzału Chersonia

W środę Rosjanie ostrzelali jedyny działający w Chersoniu supermarket. Zginęło sześć osób, a 24 są ranne. "Wśród ofiar są pracownicy magazynu oraz klienci sklepu. [...] Z rosyjskimi mordercami nie można negocjować. Muszą zostać postawieni przed sądem. Albo zostać unicestwieni" - napisał na swoim profilu społecznościowym minister spraw wewnętrznych Igor Klimenko. Agresorzy atakują w Chersoniu za pomocą artylerii obiekty cywilne. Ołeksandr Tołokonnikow, rzecznik chersońskiej administracji obwodowej, poinformował, że ogólny bilans ofiar ataków to 23 osoby i 46 rannych. Jedną z nich jest  89-letnia kobieta, która zginęła podczas ostrzału bloku mieszkalnego. "To, co robią Rosjanie w Chersoniu, jest przerażające" - podkreśla przedstawiciel lokalnych władz.

W nocy Rosjanie atakowali terytorium Ukrainy za pomocą dronów Shahed. Głównym celem była ukraińska stolica i Odessa nad Morzem Czarnym. Ukraińska obrona zestrzeliła 18 z 24 wypuszczonych przez Rosjan bezzałogowców. Żaden z nich nie dosięgnął celów w Kijowie.

Atak na Krym Biura podróży wabią Rosjan rabatami na urlop na Krymie. Ci jednak rezygnują z biletów. "Oczekuje się wyzwolenia półwyspu"

Chersoń - godzina policyjna. "Miasto będzie zamknięte"

Ołeksandr Prokudin, szef regionalnej administracji wojskowej Chersoniu, przekazał, że w piątek rozpocznie się godzina policyjna w mieście, która ma obowiązywać od 5 maja o godz. 20:00 do 6:00 rano w poniedziałek 8 maja. "W ciągu tych 58 godzin obowiązuje zakaz poruszania się po ulicach miasta. Miasto będzie również zamknięte dla wjazdu i wyjazdu" - ostrzegł. Produkin zaapelował do mieszkańców, aby "zrobili niezbędne zapasy żywności i leków". W czwartek rano podsumował, że 3 maja Rosjanie przeprowadzili 8 ataków. "Wystrzelił 539 pocisków z ciężkiej artylerii, rakiet Grad, czołgów i samolotów. Wróg ostrzelał miasto Chersoń 16 razy" - napisał na Telegramie. Zaapelował do mieszkańców, aby w południe minutą ciszy uczcić pamięć zamordowanych, a 5 i 6 maja ogłosił, że będą dniami żałoby. 

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: