Masakra w belgradzkiej szkole. Jest reakcja prezydenta Serbii. Będą zmiany w prawie

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić w wystąpieniu do narodu zapowiedział dziesięciopunktowy plan zapobiegania w przyszłości tragediom takim, jaka w środę rano zdarzyła się w jednej z belgradzkich szkół. 13-latek zastrzelił z pistoletu ojca dziewięć osób i zranił kolejne siedem.

Aleksandar Vuczić powiedział, że był to jeden z najtrudniejszych dni w historii Serbii. Po złożeniu kondolencji rodzinom ofiar zaprezentował dziesięciopunktowy plan działań, które mają sprawić, że takie zdarzenia się nie powtórzą. Przez najmniej dwa lata ma obowiązywać moratorium na wydawanie pozwoleń na broń, z wyjątkiem myśliwskiej. W najbliższym czasie zostaną też sprawdzone warunki w jakich jest przechowywana prywatna broń, a także wszystkie strzelnice.

Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

Serbski prezydent reaguje na strzelaninę w szkole

Prezydent mówił też o obniżeniu granicy wieku odpowiedzialności karnej z czternastu do dwunastu lat. - Istnieje możliwość, że nastolatek był świadomy tego, że nie będzie karnie odpowiadać za swój czyn - powiedział. Wszyscy uczniowie raz na pół roku mają przechodzić testy antynarkotykowe. Aleksandar Vuczić poinformował też, że sprawca środowej strzelaniny zostanie umieszczony na specjalnym oddziale kliniki neuropsychiatrii. Z informacji belgradzkiej policji wynika, że on sam w czasie przesłuchania nazywał się psychopatą, wykluczonym i ignorowanym przez społeczeństwo, który musi się uspokoić.

Przypomnijmy, według belgradzkiej prokuratury nastoletni Kosta K. nie poniesie odpowiedzialności karnej. Serbska ustawa o ochronie karnej nieletnich przewiduje, że dopiero po ukończeniu czternastego roku życia można odpowiadać przed normalnym sądem. Choć początkowo podawano, że chłopak, który w środę strzelał w Belgradzie ma tyle lat, ostatecznie okazało się, że jeszcze nie ukończył czternastego roku życia. Oznacza to, że nie zostanie skazany na więzienie za to przestępstwo.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: