"Bachmut jest równany z ziemią". Jest nagranie z ataku pociskami termobarycznymi

Do sieci trafiło nagranie, na którym widać rosyjski ostrzał Bachmutu z użyciem pocisków termobarycznych TOS-1A "Sołncepiok". "Bardzo śmiercionośna broń. Bachmut jest równany z ziemią" - skomentował na Twitterze administrator profilu "NOELreports", informującego o wojnie w Ukrainie. Nie wiadomo dokładnie, z jakiego dnia pochodzi nagranie.

TOS-1A "Sołncepiok" to radziecki system rakietowy, który wykorzystuje pociski termobaryczne, rozpylające w powietrzu chmurę materiału wybuchowego, który - jak pisze BBC - może przeniknąć wszelkie otwory w budynkach lub zabezpieczenia, które nie są całkowicie uszczelnione. Następnie detonowany jest drugi ładunek powodujący "ogromną kulę ognia, potężną falę uderzeniową i próżnię, która wysysa cały otaczający tlen".

"Bachmut jest równany z ziemią" - czytamy na profilu "NOELreports", który udostępnił nagranie:

Rakiety mogą być wystrzeliwane na odległość nawet 9 km. Systemy TOS-1A, oprócz Rosji, znajdują się także w Iraku, Kazachstanie i Azerbejdżanie.

Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

Wojna w Ukrainie. Walki o Bachmut

Rosjanie od kilku miesięcy intensywnie starają się zdobyć Bachmut. Zajęli już większą część miasta, ale Ukraińcy wciąż kontrolują zachodni rejon. Według ukraińskiego dowództwa obecnie na bachmuckim odcinku frontu walczy ponad 25 tysięcy Rosjan, którzy mają do dyspozycji ponad 60 czołgów, 450 transporterów opancerzonych i około 150 dział.

- Próba ofensywy Rosji się nie powiodła. Po miesiącach walk i nadzwyczajnych stratach Rosja nadal koncentruje się na jednym ukraińskim mieście o ograniczonej wartości strategicznej - stwierdził w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: