Kanada świętuje Dzień Polonii. Wodospad Niagara będzie biało-czerwony. Gdzie oglądać transmisję?

Polonia jest jedną z najliczniejszych grup etnicznych w regionie Ontario, a od 2021 roku maj jest tam Miesiącem Dziedzictwa Polskiego. 2 maja wodospad Niagara rozbłyśnie kolorami polskiej flagi.

2 maja wodospad Niagara będzie podświetlony biało-czerwonymi barwami narodowymi. W tym dniu obchodzimy Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 3 maja przypada święto narodowe - 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy zasadniczej regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy

Wodospad Niagara rozświetli się polskimi barwami

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Niagara zostanie podświetlona we wtorek o godzinie 22 (godz. 4 rano w środę czasu polskiego). Osoby, które chciałyby zobaczyć widowisko, a nie będą mogły zrobić tego osobiście, mogą skorzystać z kanadyjskiej strony Earthcam.

Podświetlenie Niagary to inicjatywa w ramach świętowanego drugi raz w maju Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w kanadyjskiej prowincji Ontario (Polish Heritage Month). W związku z obchodami wiele organizacji polonijnych, instytucji oraz osób prywatnych zaangażowało się w przygotowanie obchodów i świętowanie dziedzictwa polskiego.

W ramach Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ontario m.in. 7 maja zaplanowano Paradę Konstytucji 3 Maja w Toronto czy Mistrzostwa Polonijne w Tenisie Stołowym, 13 maja - Koncert patriotyczny w Szkole Polskiej im. gen. Józefa Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto z chórem Novi Singers, 26 maja - koncert polsko-ukraiński w wykonaniu Trio Jazzowe Bartosza Hadały oraz zespołu Akord.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kanada. Maj w Ontario Miesiącem Dziedzictwa Polskiego

Przez cały maj w wybranych bibliotekach w prowincji Ontario będzie odbywać się akcja "Polska półka", w ramach której dla czytelników udostępniona zostanie specjalna kolekcja polskich tytułów.

Parlament ustanowił maj Miesiącem Dziedzictwa Polskiego w Ontario w grudniu 2021 roku. W tej kanadyjskiej prowincji mieszka ponad pół miliona osób z polskim pochodzeniem, a Polonia jest jedną z najliczniejszych grup etnicznych w regionie.

Więcej o: