G³osowanie w ONZ, Chiny - za. W dokumencie zastanawiaj±ce s³owa o Rosji

"Przed Europ± stoj± bezprecedensowe wyzwania zwi±zane z agresj± Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie" - takie sformu³owanie znalaz³o siê w dokumencie przyjêtym w czasie g³osowania w ONZ. Za przyjêciem rezolucji zag³osowa³y Chiny. Interfax podkre¶la, ¿e "to pierwszy raz, kiedy Pekin popar³ dokument, nazywaj±cy Rosjê agresorem".
Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

26 kwietnia w Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję na temat "współpracy między Organizacją Narodów Zjednoczonych a Radą Europy". Za dokumentem opowiedziało się 122 państw, 5 było przeciwko, a 18 wstrzymało się od głosu. Wśród państw, które poparły rezolucję były Chiny. W dokumencie zaś znalazł się zapis o tym, że "przed Europą stoją bezprecedensowe wyzwania związane z agresją Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie". Agencja Interfax podkreśla, że po raz pierwszy Chiny zagłosowały za rezolucją ONZ nazywającą Rosję agresorem.

Głosowanie w ONZ. Chiny "za" rezolucją, w której Rosję nazwano "agresorem"

Interfax cytuje stałego przedstawiciela Ukrainy przy ONZ Serhija Kysłycę, który przekazał, że "Rosja próbowała usunąć wzmiankę o agresji przeciwko Ukrainie, ale ta nie powiodła się". "Pięciu znanych bojowników o prawa człowieka głosowało przeciwko rezolucji - Federacja Rosyjska, Białoruś, Nikaragua, Syria, Korea Pó³nocna" - napisał złośliwie Kysłyca na Twitterze.

Wynik środowego głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ opublikowała na Twitterze także Islandia. "Dziękujemy członkom ONZ za wsparcie" - czytamy.  

Przypomnijmy, że Rosja przejęła rotacyjne przywództwo w Radzie Bezpieczeństwa w sobotę 1 kwietnia. Jest ona obok Stanów Zjednoczonych, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii, jednym ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa. W jej skład wchodzi 15 państw członkowskich ONZ. Od lutego 2022 roku, czyli od początku pełnoskalowej inwazji na terytorium Ukrainy, władze w Kijowie wielokrotnie kwestionowały prawo do zasiadania kraju w międzynarodowej organizacji.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Wiêcej o: