G這sowanie w ONZ, Chiny - za. W dokumencie zastanawiaj帷e s這wa o Rosji

"Przed Europ stoj bezprecedensowe wyzwania zwi您ane z agresj Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie" - takie sformu這wanie znalaz這 si w dokumencie przyj皻ym w czasie g這sowania w ONZ. Za przyj璚iem rezolucji zag這sowa造 Chiny. Interfax podkre郵a, 瞠 "to pierwszy raz, kiedy Pekin popar dokument, nazywaj帷y Rosj agresorem".
Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

26 kwietnia w Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję na temat "współpracy między Organizacją Narodów Zjednoczonych a Radą Europy". Za dokumentem opowiedziało się 122 państw, 5 było przeciwko, a 18 wstrzymało się od głosu. Wśród państw, które poparły rezolucję były Chiny. W dokumencie zaś znalazł się zapis o tym, że "przed Europą stoją bezprecedensowe wyzwania związane z agresją Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie". Agencja Interfax podkreśla, że po raz pierwszy Chiny zagłosowały za rezolucją ONZ nazywającą Rosję agresorem.

Głosowanie w ONZ. Chiny "za" rezolucją, w której Rosję nazwano "agresorem"

Interfax cytuje stałego przedstawiciela Ukrainy przy ONZ Serhija Kysłycę, który przekazał, że "Rosja próbowała usunąć wzmiankę o agresji przeciwko Ukrainie, ale ta nie powiodła się". "Pięciu znanych bojowników o prawa człowieka głosowało przeciwko rezolucji - Federacja Rosyjska, Białoruś, Nikaragua, Syria, Korea P馧nocna" - napisał złośliwie Kysłyca na Twitterze.

Wynik środowego głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ opublikowała na Twitterze także Islandia. "Dziękujemy członkom ONZ za wsparcie" - czytamy.  

Przypomnijmy, że Rosja przejęła rotacyjne przywództwo w Radzie Bezpieczeństwa w sobotę 1 kwietnia. Jest ona obok Stanów Zjednoczonych, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii, jednym ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa. W jej skład wchodzi 15 państw członkowskich ONZ. Od lutego 2022 roku, czyli od początku pełnoskalowej inwazji na terytorium Ukrainy, władze w Kijowie wielokrotnie kwestionowały prawo do zasiadania kraju w międzynarodowej organizacji.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Wi璚ej o: