Rosjanie poderwali bombowce. Alarm lotniczy w całej Ukrainie

W poniedziałek w nocy i nad ranem ogłoszono alarm przeciwlotniczy w całej Ukrainie. Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na dużą skalę. Kijów zbiera informacje i ocenia, jak duże skutki miał nalot agresorów. Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zapewnił, że obrona przeciwlotnicza działa.
Zobacz wideo Siemoniak: Ukrainie potrzebne są zachodnie samoloty, ale nie powinno to być tylko polską sprawą

W poniedziałek nad ranem w całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Rosjanie szturmują miasta w całym kraju. Według raportu sztabu ukraińskich sił zbrojnych, ostatniej doby agresor przeprowadził 45 bombardowań i 27 ataków z powietrza. - Około godziny 2:30 rosyjscy okupanci zaatakowali Ukrainę ze strategicznych samolotów lotniczych - dziewięciu Tu-95 z obwodu olenegorskiego (obwód murmański) i dwa Tu-160 z regionu Morza Kaspijskiego - poinformował głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny, którego cytuje m.in. agencja Unian. Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zapewnił z kolei, że obrona przeciwlotnicza działa. Władze Kijowa przekazały, że obrona powietrzna zestrzeliwuje cele nad miastem - w regionie słychać było eksplozje niszczonych pocisków. Ludzie zeszli do metra, które w przypadku nalotów jest schronem. Jak przekazują ukraińskie media, eksplozje były słyszalne także w obwodach dniepropietrowskim i sumskim.

Rosjanie mieli poderwać m.in. bombowce strategiczne - Tu-95 i Tu-160 i wystrzelić rakiety manewrujące z terytorium swojego kraju. Administracja Wołodymyra Zełenskiego przekazała, że nad Ukrainą pojawiły się drony. Rosjanie mieli wystrzelić pociski także z okrętów znad Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego. Według doniesień pociski manewrujące zmierzają w kierunku obwodów lwowskiego i stanisławowskiego na zachodzie Ukrainy. 25 osób, a w tym troje dzieci, zostało rannych po rosyjskim ataku na miasto Pawłohrad w obwodzie donieckim. Rakiety zniszczyły tam 19 bloków mieszkalnych i 25 domów - informuje telewizja Nexta.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosja uzupełnia braki kadrowe armii więźniami

Rosjanie atakują również na froncie wschodnim. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że ostatniej dobry odparto 36 lądowych ataków wroga. Główne kierunki rosyjskiej ofensywy to Bachmut, Marjinka i Awdijiwka. Okupacyjne wojska w nocy za pomocą rakiet ostrzelały też pięć razy Kramatorsk, Konstantynówkę i Pawłograd. Są ofiary śmiertelne i ranni wśród ludności cywilnej. Dowództwo w porannym raporcie przekazało, że Lotnictwo Wojsk Obronnych Ukrainy wykonało cztery uderzenia na zgrupowania wojsk rosyjskich oraz zestrzeliło drona zwiadowczego. Z kolei jednostki sił rakietowych i artylerii uderzyły w zgrupowania wojsk rosyjskich, magazyn amunicji, pozycję artylerii oraz w centrum logistyczne Rosjan.

Lewy z golem! Smutne przełamanie Lewandowskiego. To pokazuje skalę jego kryzysu

Ukraiński sztab informuje również, że agresor nadrabia straty kadrowe i werbuje więźniów do armii. W ostatnim czasie do Grupy Wagnera przybyło około 400 byłych więźniów. Szykowane są również dalsze uzupełnienia rosyjskich oddziałów. 

Więcej o: