W sierpniu 2008 roku doszło do rosyjskiej interwencji zbrojnej w Gruzji. Rząd gruziński od dłuższego czasu domagał się od Rosji reparacji wojennych za straty poniesione w trakcie wspomnianego konfliktu. Po raz pierwszy Europejski Trybunał Praw Człowieka zajął w tej sprawie stanowisko dwa lata temu. Teraz ETPC ogłosił wyrok potwierdzający zasadność gruzińskich roszczeń i zobowiązał Rosję do wypłaty odszkodowań.
28 kwietnia Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował o wydaniu wyroku w sprawie reparacji wojennych za rosyjską interwencję w Gruzji. Zgodnie z wyrokiem ETPC, Rosja ma zapłacić rządowi gruzińskiemu ponad 129 milionów euro. Na tę kwotę składają za następujące odszkodowania:
Europejski Trybunał Praw Człowieka jest organem Rady Europy. W marcu 2022 roku Rosja została wykluczona z tej organizacji międzyrządowej, skupiającej się na działaniach związanych z promocją praw człowieka, demokracji i praworządności na kontynencie europejskim. Decyzję tę podjęto w związku z inwazją wojsk rosyjskich na Ukrainę. Rosja, w reakcji na wykluczenie jej z Rady Europy, oświadczyła, że nie będzie egzekwowała wyroków ETPC wydanych po 22 marca 2022 roku.
Sędziowie ETPC poruszyli tę kwestię w orzeczeniu dotyczącym reparacji wojennych dla Gruzji. Trybunał w Strasburgu podkreślił, że państwo, które przestało być członkiem Rady Europy, nadal ponosi odpowiedzialność za uchybienia swoim dawnym zobowiązaniom, jeżeli dopuściło się ich przed momentem opuszczenia organizacji. Ponieważ Rosja była w 2008 roku członkiem Rady Europy, jest zobowiązana do wykonania wyroku ETPC i wypłacenia Gruzji reparacji wojennych.