Na co choruje prezydent Turcji Erdogan? Zasłabł w trakcie wywiadu, przerwał kampanię

Zaledwie kilkanaście dni przed wyborami Recep Erdogan wstrzymał zaplanowane aktywności w związku z prowadzoną kampanią. Wszystko po nagle przerwanym wywiadzie na żywo, po którym prezydent Turcji tłumaczył się, że zasłabł w wyniku grypy żołądkowej. Mimo natychmiastowego zdementowania plotek pojawiły się spekulacje na temat poważniejszych przypadłości przywódcy kraju.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan we wtorek 25 kwietnia przerwał udzielany na żywo wywiad, podczas którego zasłabł. Po około 20 minutach 69-letni przywódca kraju powrócił na wizję, jednak wyraźnie w gorszym stanie, tłumaczył się rozstrojem żołądka. W środę w mediach społecznościowych poinformował o odwołaniu zaplanowanych na ten dzień wieców wyborczych, a także zmianie metody uczestnictwa w czwartkowej inauguracji pierwszej w Turcji elektrowni jądrowej.

Zobacz wideo Dlaczego Unia Europejska toleruje Erdogana?

Turcja. Stan zdrowia Erdogana się pogarsza? Prezydent odwołał swoje wiece

Recep Erdogan opublikował na Twitterze przeprosiny, w których tłumaczył się napiętym grafikiem. W trakcie swojej kampanii uczestniczył w kilku spotkaniach przedwyborczych w ciągu jednego dnia, w związku z czym wtorkowe zasłabnięcie na wizji miało być skutkiem grypy żołądkowej, a ta następstwem przemęczenia. Ze względu na niedyspozycję odwołał zaplanowane na środę 26 kwietnia wiece w Kirikkale, Yozgat i Sivas. "Dziś odpocznę w domu za radą moich lekarzy" - napisał. Zaznaczył przy tym, że od czwartku będzie na powrót kontynuował swój program wyborczy.

Witalija Djaczenko Rosyjska tenisistka wściekła na LOT. Mówi o nazizmie. Mamy odpowiedź LOT-u

Rzecznik prezydenta dementuje plotki

Po nieoczekiwanym zasłabnięciu transmitowanym w tureckiej telewizji pojawiło się wiele spekulacji na temat pogarszającego się stanu zdrowia prezydenta w tym m.in. informacje o rzekomo przebytym ataku serca. Plotki te natychmiast zdementował rzecznik Erdogana, Fahrettin Altun. "Kategorycznie odrzucamy te bezpodstawne twierdzenia o stanie zdrowia naszego prezydenta, Recepa Tayyipa Erdogana. Prezydent weźmie udział w jutrzejszym otwarciu elektrowni atomowej w formie wideokonferencji" - poinformował w mediach społecznościowych.

Prezydent Turcji odwołał więc wszystkie aktywności zaplanowane na czwartek 27 kwietnia z wyjątkiem otwarcia pierwszej elektrowni jądrowej wybudowanej w Turcji, w którym ma uczestniczyć jedynie online. Chodzi o elektrownie w Akkuyu, która jest wynikiem zawartej w 2010 roku umowy z Rosją. Całość inwestycji zrealizowana została przez rosyjski Rosatom. Elektrownia składa się z czterech bloków jądrowych. Każdy z nich z kolei wyposażony jest w rosyjskie reaktory o mocy 1200 MW. Według portalu energetyka24.com po osiągnięciu pełnej wydajności elektrownia będzie w stanie zaspokoić około 10 proc. tureckiego zapotrzebowania na energię elektryczną 

Więcej o: