Tak dziś wygląda Mariupol z satelity. Morze ruin, dymiące budynki i napis "dzieci"

Katarzyna Rochowicz
Google udostępniło nowe zdjęcia satelitarne z Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy. Miasto znajduje się pod rosyjską okupacją od początku wojny. Na fotografiach widać między innymi zrujnowane osiedla mieszkalne, zerwane mosty czy doszczętnie zniszczony budynek Teatru Dramatycznego, przed którym jest duży napis "dzieci".
Zobacz wideo Banachewycz o dzieciach Mariupola: Wykorzystywanie dzieci jest barbarzyństwem i cynizmem

Od pierwszych dni rosyjskiej inwazji armia Putina celowo niszczyła za pomocą artylerii infrastrukturę wojskową i cywilną w Mariupolu. Bitwa o miasto zakończyła się 20 maja 2022 roku, gdy poddali się ostatni ukraińscy żołnierze broniący zakładów Azowstal. Do ostatniej wymiany jeńców doszło w poniedziałek 10 kwietnia 2023 roku. Uwolnieni zostali wówczas między innymi obrońcy właśnie Mariupola i Azowstalu.

Nowe zdjęcia satelitarne z Mariupola. Zbombardowany Teatr Dramatyczny, a przed nim napis "dzieci"

W sieci udostępniono nowe zdjęcia satelitarne udostępnione przez Google przedstawiające skutki rosyjskiej agresji. Mariupol, położony na południowym wschodzie Ukrainy, został niemal doszczętnie zniszczony przez Rosjan. Na zdjęciach widać zrujnowane budynki, pola pełne pocisków, zerwane mosty, a także dym wydobywający się z budynków po rosyjskim ostrzale. Poniżej przedstawiamy kilka z nich: 

Maripul - centrum miasta

Centrum MariupolaCentrum Mariupola Fot. Google Earth

Zniszczony Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Przed budynkiem napis: "dzieci"

Teatr w MariupoluTeatr w Mariupolu Fot. Google Earth

Zakłady Azowstal. Do niedawna trzeci największy producent stali w Ukrainie

Zakłady 'Azowstal' w MariupoluZakłady 'Azowstal' w Mariupolu Fot. Google Earth

Osiedla mieszkaniowe niedaleko stalowni

Budynki mieszkalneBudynki mieszkalne Fot. Google Earth

Zniszczony most w Mariupolu. Na drodze widać ślady po pociskach

Most w MariupoluMost w Mariupolu Fot. Google Earth

Płonące budynki mieszkalne w Mariupolu

Most w MariupoluFot. Google Earth

Pola "podziurawione" przez pociski w wyniku ostrzału artyleryjskiego. Widoczny także krater, który najprawdopodobniej powstał w wyniku uderzenia bomby lotniczej. Jego średnica wynosi około 70 metrów

Most w MariupoluFot. Google Earth

Mariupol - miasto ruina. Jak wyglądał przed wojną?

Zdjęcia przedstawiające tereny Teatru Dramatycznego przed i po wojnie opublikował w swoich mediach społecznościowych szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. "Wrócimy. Mariupol znów stanie się spokojnym i kwitnącym miastem" - dodał.

Portal Ukraine Front Lines również umieścił na Twitterze porównanie wyglądu Mariupola sprzed i po rosyjskiej inwazji. "Dla przypomnienia - wstępne szacunki mówią o ponad 100 000 cywilach zabitych tam przez rosyjskich terrorystów po ciągłym bombardowaniu i ostrzale miasta" - pisze portal we wpisie.

Więcej o: