Rosyjskie media: Polska prokuratura zajęła pieniądze na kontach rosyjskiej ambasady. Kreml reaguje

Katarzyna Rochowicz
Jak przekazał ambasador Federacji Rosyjskiej Siergiej Andriejew cytowany przez państwową agencję informacyjną Ria Novosti, polska prokuratura skonfiskowała pieniądze z kont ambasady i misji handlowej Rosji. Rzecznik Kremla już zapowiedział, że Polska powinna spodziewać się działań odwetowych.
Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

- Otrzymaliśmy zawiadomienie z prokuratury, że środki z kont ambasady i misji handlowej w banku Santander zostały przekierowane na konta prokuratury - poinformował w środę 26 kwietnia Siergiej Andriejew. Rosyjski ambasador w Polsce przekazał także, że bank zaprzestał współpracy z ambasadą i zamknął konta. Ma chodzić o "znaczne" środki finansowe. Jak donosi państwowa rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti, bank podjął działania w związku z podejrzeniem, że konta mogą zostać wykorzystane do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Ambasador określił zajęcie rachunku jako "rażące naruszenie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych".

Polska skonfiskowała pieniądze na kontach rosyjskiej ambasady. Kreml: Moskwa odpowie

Do sprawy odniósł się już rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. - Moskwa odpowie na decyzję Warszawy o wycofaniu pieniędzy z rachunków rosyjskiej ambasady i misji handlowej - powiedział w rozmowie z agencją Ria Novosti. Zapytany o to, czy Polska powinna oczekiwać na działania odwetowe ze strony rosyjskiej, odpowiedział, że "zdecydowanie warto". 

O komentarz w do sprawy zapytaliśmy Prokuraturę Krajową, która w odpowiedzi potwierdziła, że "w oparciu o zawiadomienie złożone 2 marca 2022 r. przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Mazowiecki, Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo i wydał postanowienie o blokadzie rachunków bankowych Ambasady Federacji Rosyjskiej". Jak przekazano, postanowienie o blokadzie środków w lipcu 2022 r. zostało utrzymane w mocy przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie. "W ostatnim czasie prokurator wydał postanowienie o zmianie formy prawnej przechowywania środków objętych blokadami, o czym podmiot, którego dotyczyły blokady został powiadomiony odpisem postanowienia" - czytamy w komunikacie rzecznika prasowego PK Łukasza Łapczyńskiego.

Przypomnijmy także, że w kwietniu ubiegłego roku Skarb Państwa przejął tzw. "Szpiegowo", czyli kompleks budynków przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie, które przez wiele lat były dzierżawione przez Federację Rosyjską. Władze Warszawy od dawna starały się o odzyskanie budynku. Pomimo prawomocnych wyroków sądu ambasada Rosji odmawiała przekazania budynku. W końcu budynek przejęto w asyście komornika i służb. Kompleks "Szpiegowo" należał do Związku Radzieckiego, a później Federacji Rosyjskiej od lat 70. Osiedle opustoszało w połowie lat 70. W 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie zwrotu budynku Polsce.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: