Papież przed pielgrzymką do Węgier mówił o uchodźcach. Jest odpowiedź wicepremiera

Papież Franciszek odwiedzi Węgry. - To będzie także podróż do centrum Europy, na którą nadal napierają lodowate wichry wojny - powiedział duchowny. Zdaniem włoskiego dziennika, papież może "wzmocnić antymilitarny sojusz" z premierem Orbanem.

Papież Franciszek w piątek (28 kwietnia) rozpocznie trzydniową wizytę na Węgrzech. Z oficjalnych komunikatów wynika, że swoją pielgrzymkę poświęci m.in. uchodźcom i wojnie w Ukrainie - podaje Agencja Reutera. Duchowny w Budapeszcie był we wrześniu 2021 r. Spędził tam wówczas jedynie kilka godzin - odprawił mszę na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i spotkał się z władzami kraju. 

Zobacz wideo Zdrojewski: PiS próbuje pośmiertnie wręczyć Janowi Pawłowi II legitymację partyjną

Papież Franciszek: Podróż do centrum Europy, na którą napierają lodowate wichry wojny

Podczas niedzielnego spotkania z wiernym w Watykanie (23 kwietnia) papież Franciszek zauważył, że po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji będzie tak blisko Ukrainy. - To także podróż do centrum Europy, na którą nadal napierają lodowate wichry wojny, a masowe przemieszczanie się tak wielu osób przypomina o pilnych kwestiach humanitarnych - powiedział. W czasie trzydniowej wizyty duchowny spotka się m.in. z uchodźcami z Ukrainy. - Nie zapominajmy o naszych ukraińskich braciach i siostrach, wciąż cierpiących - dodał podczas modlitwy.

Wicepremier Węgier: Z szacunkiem słuchamy papieża, ale...

Rzecznik rządu Zoltan Kovacs przekazał, że kraj jest już przygotowany na wizytę papieża. Przedstawiciele służb specjalnych i policji przedstawili środki bezpieczeństwa. Zostaną m.in. zaangażowani antyterroryści, wielu funkcjonariuszy będzie pełniło patrole w stolicy, władze zamkną także wybrane drogi i place.

We wtorek (25 kwietnia) wicepremier Zsolt Semjen po spotkaniu zespołu przygotowującego wizytę  podkreślił, że wizyta głowy Kościoła powinna być czasem pokoju i wstrzymania się od walk politycznych. - Z szacunkiem słuchamy papieża Franciszka w sprawie uchodźców. Staramy się im pomagać, ale mamy obowiązek chronić naród węgierski przed skutkami nielegalnej migracji - dodał.

Wzmocni antymilitarny sojusz z Orbanem?

Wizyta jest 41. zagraniczną podróżą papieża Franciszka. Węgry będą 61. krajem, który papież odwiedzi w formule pielgrzymki w czasie swojego pontyfikatu. W marcu dziennikarz włoskiego dziennika "Il Foglio" ocenił, że duchowny podczas nadchodzącej wizyty może "wzmocnić antymilitarny sojusz" z premierem Orbanem, bo - jak zauważył - "w sprawie wojny w Ukrainie nie ma innego kraju europejskiego, który tak by odzwierciedlał stanowisko Stolicy Apostolskiej".

Więcej o: