Konkurs World Press Photo 2023 rozstrzygnięty. Wygrywa zdjęcie z Ukrainy

Katarzyna Rochowicz
Ogłoszono zwycięzców największego konkursu fotografii prasowej na świecie World Press Photo 2023. Zdjęciem roku wybrano fotografię z Mariupola, na której widać ranną kobietę w zaawansowanej ciąży.
Zobacz wideo Katarzyna Lubnauer gościnią Porannej rozmowy Gazeta.pl

"Zwycięskie prace konkursu World Press Photo 2023 zwracają uwagę na niektóre z najbardziej palących problemów, z jakimi boryka się dzisiejszy świat. Od niszczącej wojny w Ukrainie i historycznych protestów w Iranie, po realia w Afganistanie, kontrolowanym przez talibów, a także wiele twarzy kryzysu klimatycznego w krajach od Maroka przez Australię po Peru i Kazachstan" - przekazali organizatorzy konkursu.

World Press Photo 2023. Fotografia roku została zrobiona w Mariupolu

Jury wybrało czterech globalnych zwycięzców: Zdjęcie roku, "Atak na szpital położniczy w Mariupolu", Evgeniy Maloletka, Ukraina, Associated Press, Historia roku, "Cena pokoju w Afganistanie", Mads Nissen, Dania, Politiken/Panos Pictures, nagroda za projekt długoterminowy, "Zmącone wody", Anush Babajanyan, Armenia, VII Photo/National Geographic Society, nagroda za otwarty format, "Tutaj, drzwi mnie nie znają", Mohamed Mahdy, Egipt.

Zdjęcie roku. "Uderzenie w szpital położniczy w Mariupolu". Na zdjęciu widać 32-letnią Irynę Kalininę, ranną kobietę w ciąży, transportowaną na noszach ze szpitala położniczego w Mariupolu, który został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ataku. Jej dziecko, nazwane Miron, od słowa "pokój", urodziło się martwe, około pół godziny później zmarła również Iryna.

Zdjęcie RokuZdjęcie Roku Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo

Historia roku. "Cena pokoju w Afganistanie". Fotografia ukazuje chłopca, którego rodzina nie mogła sobie pozwolić na jedzenie. Rodzice 15-letniego Khalila Ahmad postanowili sprzedać jego nerkę za 3,5 tys. dolarów. Po operacji chłopiec cierpi na chroniczny ból i nie ma siły na piłkę nożną i krykieta. Brak pracy i niedożywienie doprowadziło do dramatycznego wzrostu nielegalnego handlu organami w Afganistanie.

Historia RokuHistoria Roku Fot. Mads Nissen

Nagroda za projekt długoterminowy. "Zmącone wody". Lodowiec w miejscowości Naryn w Kirgistanie jest źródłem dla rzeki Naryn, która z kolei zasila rzeki Syr-daria. Omija ona Uzbekistan i przepływa przez Kazachstan do tego co pozostało z Jeziora Aralskiego.

Projekt długoterminowyProjekt długoterminowy Fot. Anush Babajanyan

Nagroda za otwarty format. "Tutaj, drzwi mnie nie znają". Używając znalezionych obrazów i własnych fotografii artysty, Mohamed Mahdy przedstawia elegię do wspólnotowego sposobu życia na granicy zniknięcia.

Jury oceniało prace od 14 stycznia do 24 lutego 2023 roku. Najpierw regionalne jury najpierw dokonało wyboru zgłoszeń w poszczególnych kategoriach w swoich regionach, po czym globalne jury zdecydowało o zwycięzcach regionalnych, a z nich - o zwycięzcach globalnych. - Fotografie, które wybraliśmy do reprezentowania roku 2022, wskazują na ten moment w czasie i posłużą jako historyczne dokumenty tego, jak wyglądał ten rok dla przyszłych pokoleń, które będą mogły spojrzeć wstecz i, miejmy nadzieję, wyciągnąć wnioski - powiedział przewodniczący globalnego jury, Brent Lewis.

Więcej o: