Autor bloga "Wulkany świata" przekazał, że w 7 kwietnia Grzegorz Gawlik wszedł na wulkan Ontake w Japonii w ramach jednodniowej samotnej wyprawy. Jego samochód z wypożyczalni znaleziono na parkingu. Wszczęto akcję poszukiwawczą. Jak przekazał w tym tygodniu Krawczyk, po 10 dniach akcja poszukiwawcza została zakończona. "Poszukiwania zostaną wznowione dopiero w czerwcu, po roztopach" - dodał.
Ostatni wpis z podróży Grzegorza Gawlika po Japonii pochodzi z 6 kwietnia. "Kwitnące wiśnie, śnieg, krajobrazy wczesnowiosenne, a to wszystko w japońskich Alpach w prefekturze Nagano" - pisał wówczas.
Grzegorz Gawlik jest podróżnikiem, alpinistą, zdobywcą wulkanów, a przy tym organizatorem wypraw, dziennikarzem i fotografem. Odwiedził ponad 90 państw na sześciu kontynentach w ramach kilkuset podróży. Najbardziej zasłynął prowadzonym od 2006 r. "Projektem 100 Wulkanów", w ramach którego do tej pory wspiął się na 59 wulkanów, w tym 42 aktywne.
"Na niektórych wulkanach Grzegorz Gawlik pierwszym człowiekiem w historii lub pierwszym Polakiem. Często pozyskane unikalne materiały na skalę światową. Ustalenie najwyższego aktywnego wulkanu na świecie. Odnalezienie i pomiary nowych najwyżej położonych jezior na świecie" - czytamy na stronie internetowej podróżnika.
***
Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: