Rząd przyjął uchwałę ws. reparacji od Niemiec

Rząd przyjął uchwałę w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich tematu reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z napaścią Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszą okupacją niemiecką. Informacje przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Rząd przyjął uchwałę w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji w związku z napaścią na nasz kraj w 1939 roku. Podstawą działań polskiego rządu jest zaprezentowany 1 września ubiegłego roku "Raport o stratach wojennych", zgodnie z którym straty ludzkie i materialne Polski wynikające z okupacji niemieckiej wynoszą ponad 6 bilionów złotych.

Z inicjatywą przyjęcia uchwały w tej sprawie wystąpił wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. Podkreślał, że ma ona potwierdzić w sposób wiążący i formalny, że Polska nigdy się nie zrzekła reparacji, ani w okresie komunistycznym, ani później. Zdaniem wiceministra, uchwała pozwoli na nowe działania polityczne i dyplomatyczne w tej kwestii.

Zobacz wideo Mularczyk: Nie damy spokoju Niemcom

Według Rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta

Przypomnijmy: prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił we wrześniu 2022 r., że Polska będzie domagała się wypłaty odszkodowania od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. - Taki jest nasz cel, wpisujący się w całą koncepcję odbudowy normalności, jeśli chodzi o funkcjonowanie państwa polskiego - mówił były premier.

W przedstawionym wtedy raporcie dotyczącym reparacji wojennych wyliczono straty Polski na ponad 6 bilionów 220 mld zł. - Wiemy, że wchodzimy na drogę, która będzie trwała długo i nie będzie łatwa. Nie zapowiadamy jakichś bardzo szybkich sukcesów - dodał Jarosław Kaczyński.

 Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych od Niemiec 3 października. W styczniu tego roku niemiecki rząd udzielił odpowiedzi na notę dyplomatyczną Polski ws. reparacji i odszkodowań za straty wojenne. "Według Rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta" - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Więcej o: