Zaskakująca wizyta Putina w obwodzie chersońskim. "Krótko, ale konkretnie". Szybka odpowiedź Kijowa

Władimir Putin odwiedził sztab grupy wojsk Dniepr w obwodzie chersońskim - informuje agencja Interfax, cytując służby prasowe Kremla. Putin wysłuchał meldunków od dowódców armii i zapewnił, że "ministerstwo obrony i Sztab Generalny bardzo doceniają" ich działania.
Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

Kreml poinformował, że "Władimir Putin w kwaterze głównej grupy wojsk Dniepru w obwodzie chersońskim usłyszał raporty od dowódcy sił powietrznodesantowych, generała pułkownika Michaiła Teplinskiego, dowódcy grupy wojsk w Dnieprze, generała pułkownika Olega Makarewicza i innych przywódców wojskowych". Agencja Interfax przekazała, że Putin, otwierając spotkanie w kwaterze głównej grupy wojsk w Dnieprze, zapewnił, że nie chce odwracać uwagi od bezpośrednich obowiązków związanych z dowodzeniem i kontrolą wojsk. "Pracujemy tutaj w sposób rzeczowy, krótko, ale konkretnie" - dodał.

Zaskakująca wizyta Władimira Putina w obwodzie chersońskim

Według rosyjskich władz Putin zapewnił żołnierzy, którzy walczą w obwodzie chersońskim o tym, że chce "usłyszeć ich opinię na temat rozwoju sytuacji, wysłuchać i wymienić informacje". "Chciałbym was prosić, abyście zaczęli raport od sytuacji w kierunku chersońskim, potem w kierunku zaporoskim, a następnie proszę Michaiła Jurjewicza (Teplińskiego) o wyrażenie swoich myśli" - zwrócił się Putin do uczestników spotkania.

Wiem, że w imieniu szefa Sztabu Generalnego i ministra obrony był na pierwszej linii frontu przez długi czas, sporządził bardzo szczegółowy raport. Ministerstwo Obrony i Sztab Generalny bardzo to doceniły

- cytuje Putina Interfax. Ria Nowosti podkreśla, że rosyjski przywódca odwiedził także siedzibę Gwardii Narodowej "Wostok" w Ługańsku, gdzie wysłuchał raportu generała pułkownika Ołeksandra Łapina i innych wysokich rangą oficerów o sytuacji w tym rejonie. Według agencji robocze wyjazdy do kwatery głównej nie były wcześniej przygotowane.

Przypomnijmy, że to nie spotkania Putina z armią walczącą przeciwko Ukrainie. W połowie marca Putin odwiedził Mariupol oraz Rostowów nad Donem, gdzie wysłuchał meldunków szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Walerija Gierasimowa.

Kijów odpowiada na wizytę Putina 

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując wizytę Putina pokreślił, że to on jest "autorem masowych morderstw i odwiedza tereny okupowane, by cieszyć się dokonanymi tam zbrodniami". Na Twitterze Podolak podkreślił, że jeszcze rok temu "świat czekał na oświadczenia Putina, na to, co zrobi i powie". "Teraz jest to obojętne, nie jest już postacią w polityce" - dodał doradca Zełenskiego.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: