Ukraina potwierdza plany odbicia Krymu. "Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem"

Szef Głównego Zarządu Wywiadowczego Ukrainy potwierdził, że Kijów nie zmienił planu wyzwolenia Krymu spod okupacji Rosji. Kyryło Budanow jest przekonany, że Siły Zbrojne Ukrainy wejdą na półwysep jeszcze tej wiosny.
Zobacz wideo Zemke: Wydaje mi się, że powoli zbliżamy się do granicy możliwości przekazywania naszego sprzętu Ukrainie

Szef Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow zapewnił, że ukraiński plan wyzwolenia okupowanego Krymu jest stopniowo wdrażany. W ostatnim wywiadzie, który cytuje agencja Unian, Budanow potwierdził swoją prognozę, że Siły Zbrojne Ukrainy wkroczą na Krym wiosną tego roku. Według niego do końca wiosny 2023 roku jest jeszcze dużo czasu. "Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Zobaczymy, jak rozwiną się wydarzenia w najbliższej przyszłości" - mówił Budanow, zauważając, że nie ma innych prognoz dotyczących wyzwolenia Krymu.

Ukraińska agencja przypomina, że większość prognoz, jakimi Budanow dzielił się z opinią publiczną spełniła się. Przykładowo, szef Głównego Zarządu Wywiadowczego pod koniec października ocenił, że operacja zajęcia Chersonia potrwa do końca listopada. Z kolei 1 października Budanow powiedział, że zimą wojna ucichnie, a wiosną Ukraina wyzwoli swoje terytoria. W grudniu szef Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony również powiedział, że Ukraina odzyska tymczasowo okupowany Krym w sposób połączony - siłą wojskową i dyplomacją. Prognozy te opierają się na danych wywiadowczych, analizie sytuacji na polu bitwy i sytuacji międzynarodowej - wskazuje Unian.

Ukraińskie dowództwo: Armia odparła ponad 70 ataków rosyjskich wojsk

W poniedziałek ukraińska armia odparła ponad 70 ataków rosyjskich wojsk w obwodzie donieckim - wynika z porannego raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Najcięższe walki nadal toczą się w pobliżu Bachmutu i Marjinki. Rosjanie atakują również miasta Awdijiwka i Łyman w obwodzie donieckim oraz Kupiańsk w obwodzie charkowskim. Na tym obszarze wojsko rosyjskie aktywnie wykorzystuje lotnictwo. Ponadto Rosjanie intensywnie ostrzeliwują pozycje ukraińskie na południu kraju. Bronią zajętych terenów w pobliżu Zaporoża i Chersonia. W ciągu minionej doby w regionie przeprowadzili ponad 40 ostrzałów. Zbombardowali między innymi miasta Nikopol i Chersoń.

Na całym terytorium Ukrainy Rosjanie przeprowadzili ostatniej doby cztery naloty rakietowe i 41 nalotów lotniczych. Ukraińskie dowództwo wylicza, że 57 razy agresorzy strzelali z wyrzutni rakietowych. Ostrzeliwali zarówno pozycje ukraińskich wojsk, jak i infrastrukturę cywilną. Rannych zostało kilku cywilów. Sztab Generalny ocenia, że zagrożenie kolejnymi ostrzałami jest duże na terytorium całego kraju. Wojska ukraińskie prowadzą kontrofensywę. W ciągu ostatnich 24 godzin lotnictwo przeprowadziło 12 nalotów na miejsca koncentracji Rosjan. Zestrzeliło też drona typu Merlin. Ukraińskie jednostki rakietowe i artylerii ostrzelały dwa rejony koncentracji rosyjskich wojsk i stację radioelektroniczną.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: