Miedwiediew chwali słowa Orbana. "Skończy się finansowanie z Zachodu, skończy się Ukraina"

Viktor Orban powiedział w najnowszym wywiadzie, że "w sensie finansowym Ukraina jest państwem nieistniejącym" i że jeśli Zachód odmówi jej dalszego wsparcia, wojna się skończy. Słowa węgierskiego premiera podchwycił Dmitrij Miedwiediew. "Brawo, jak odważnie" - skomentował były prezydent Rosji. Zakpił, że "Ukraina nie jest nikomu potrzebna".

- Ukraina w sensie finansowym jest państwem nieistniejącym, nie jest w stanie się sama finansować. Drastyczny spadek jej wskaźników gospodarczych jest zrozumiały, w końcu trwa wojna. Pytanie brzmi: czy my będziemy wspierać Ukrainę, czy nie - mówił Viktor Orban w piątek rano na antenie Radia Kossuth. - W momencie, gdy USA i Europa odpowiedzą "nie", wojna w Ukrainie się skończy - skwitował.

Zobacz wideo Zełenski w Brukseli. Klaszczą wszyscy... oprócz Orbana

Miedwiediew chwali słowa Orbana. "Skończy się finansowanie, skończy się Ukraina"

Wypowiedź premiera Węgier podchwyciły oczywiście kremlowskie media i były prezydent Rosji, a obecnie zastępca sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew. "Brawo, to bardzo odważne i trafne słowa jak na europejskiego polityka" - pochwalił Orbana na Telegramie. "Od siebie mogę dodać jedynie, że jak tylko skończy się finansowanie przez Zachód, skończy się sama Ukraina. W końcu nie jest ona nikomu potrzebna" - stwierdził.

Orban przekonywał w piątkowym wywiadzie, że "Węgry, w odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych, są przeciwne wojnie". - Przyjaźń amerykańsko-węgierska musi znosić tę różnicę zdań - powiedział szef rządu Węgier. Pierwszy raz skomentował także sankcje, które w środę władze USA nałożyły na Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (IIB) w Budapeszcie, zwany często "bankiem szpiegów". - Byliśmy przeciwni sankcjom, ale przyjmujemy je do wiadomości i będziemy ich przestrzegać - zapowiedział. Jego zdaniem nie są to jednak sankcje wobec Węgier, bo na liście sankcyjnej jest tylko jeden węgierski obywatel - Imre Laszloczki, wiceprezes IIB.

Więcej o: