Morderca i gwałciciel sfingował swoją śmierć i uciekł z więzienia. Złapali go w Tanzanii

Policja w Tanzanii zatrzymała Thabo Bestera. Gwałciciel i morderca w ubiegłym roku sfingował swoją śmierć i uciekł z więzienia w południowoafrykańskim Bloemfontein. Teraz zostanie poddany ekstradycji do RPA.
Zobacz wideo Alaksandr Łukaszenka odwiedził w Moskwie Putina

Thabo Bester został zatrzymany w piątek ze swoją partnerką i innym mężczyzną. Jak podaje BBC, planowali uciec z Tanzanii do Kenii. Teraz całą trójkę czeka ekstradycja do Republiki Południowej Afryki.

"Facebookowy gwałciciel" odnaleziony w Tanzanii. Rok temu sfingował swoją śmierć

Thabo Bester został w 2012 roku skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Mężczyzna dopuścił się szeregu ciężkich przestępstw, obejmujących gwałty, kradzieże i morderstwo. Ze względu na charakterystyczny modus operandi został nazwany "facebookowym gwałcicielem", ponieważ swoje ofiary zwabiał przy użyciu mediów społecznościowych. Udowodniono, że mężczyzna zabił co najmniej jedną kobietę, modelkę Nomfundo Tyhulu.

Bester odbywał karę w prywatnym więzieniu w miejscowości Bloemfontein. W maju 2022 roku znaleziono tam zwęglone ludzkie szczątki. Sądzono, że należały one do "facebookowego gwałciciela". Zaprzeczyły temu badania DNA. Służby przyjęły wersję, że Bester prawdopodobnie upozorował swoją śmierć i uciekł z więzienia. 25 marca południowoafrykańskie ministerstwo sprawiedliwości opublikowało oświadczenie, w którym zapewniono, że służby podejmą wszelkie niezbędne starania, aby wyjaśnić sprawę ucieczki kryminalisty. BBC informuje, że o pomoc w ucieczce podejrzewa się pracowników brytyjskiej firmy ochroniarskiej, która zarządzała więzieniem.

Ucieczka Bestera wywołała oburzenie w RPA, która ma jeden z najwyższych współczynników przestępstw seksualnych na świecie. CBS News opisywało w marcu, że między październikiem a grudniem ubiegłego roku policja odnotowała ponad 12 tys. gwałtów w kraju.

Dziennikarze odnotowali ponadto, że już w listopadzie ubiegłego roku pojawiały się doniesienia, że sprawa rzekomej śmierci "facebookowego gwałciciela" może mieć drugie dno. Lokalne media podawały oficjalną wersję zdarzeń w wątpliwość, a niektóre kobiety twierdziły, że Bester nawiązał z nimi kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych. Publikowano również materiały wideo i zdjęcia, na których przestępca miał być widoczny. CBS News przywołało także treść oświadczenia Ruchu Bojowników o Wolność Gospodarczą, lewicowej partii opozycyjnej z RPA. Członkowie ugrupowania stwierdzili, że "ucieczka Bestera (...) jest świadectwem niekompetencji służby więziennej i systemowej korupcji w tym sektorze [działalności państwa - red.]".

Więcej o: