Gorąco w Izraelu. Szef policji wzywa legalnych posiadaczy broni palnej do noszenia jej przy sobie

W tym roku Wielki Tydzień zbiega się z napiętą sytuacją w Jerozolimie i obawami o wybuch nowego konfliktu między Izraelem a Hamasem. Komisarz izraelskiej policji Kobi Shabtai wezwał licencjonowanych posiadaczy broni do noszenia jej przy sobie.

W nocy z czwartku na piątek armia izraelska przeprowadziła atak lotniczy na cele w Libanie i Strefie Gazy. Według wojskowych uderzono w tunele i miejsca, w których Hamas, kontrolujący Strefę Gazy, wytwarza broń. Izrael uderzył także w cele Hamasu w południowym Libanie. To odpowiedź za wcześniejszy atak z terytorium Libanu, za który Izrael obwinia palestyński Hamas. Wcześniej na północne tereny Izraela spadły 34 rakiety. Żelazna Kopuła przechwyciła 25 z nich.

Jednocześnie komisarz izraelskiej policji Kobi Shabtai wezwał licencjonowanych posiadaczy broni do noszenia jej przy sobie po tym, jak dwóch Izraelczyków zginęło w strzelaninie w dolinie Jordanu na Zachodnim Brzegu, a trzeci został ciężko ranny.

- To morderczy atak, który przypomina nam, jak istotne jest zagrożenie wrogimi działaniami - mówi Shabtai.

Zobacz wideo

- Motywacja do zakłócania spokoju wzrosła w ostatnich dniach i jest wynikiem nieustannego podżegania - mówił. - Powinniśmy kontynuować mądre i ukierunkowane reakcje przeciwko każdemu, kto zakłóca porządek, a jednocześnie zapewnić wszystkim wolność wyznania i zachowywać kanały dyskursu i dialogu - dodał.

Napięcie na terenach izraelsko-palestyńskich utrzymuje się od kilku miesięcy. W Jerozolimie ryzyko starć i zamieszek jest większe dodatkowo z powodu trwających w tym samym czasie świąt: izraelskiej Paschy, muzułmańskiego ramadanu oraz chrześcijańskiej Wielkanocy. 

Ulicami Jerozolimy przejdzie Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa

Ulicami Jerozolimy przejdzie w piątek franciszkańska Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja trasą, którą miał przejść Chrystus, zanim został ukrzyżowany, co roku organizowana jest przez jerozolimskich franciszkanów. Trasa najbardziej znanej na świecie Drogi Krzyżowej liczy około 600 metrów. Zaczyna się w twierdzy Antonia, gdzie Chrystus miał zostać skazany na śmierć, a kończy w Bazylice Bożego Grobu, w miejscu ukrzyżowania. W procesji biorą udział przede wszystkim miejscowi, palestyńscy chrześcijanie, a także wierni z całego świata.

Wieczorem w Bazylice Bożego Grobu zostanie odprawione nabożeństwo pogrzebu Jezusa. Towarzyszy mu inscenizacja śmierci i złożenia Chrystusa do grobu. Nabożeństwo takie odprawiane jest wyłącznie w Jerozolimie. 

W tym roku Wielki Tydzień zbiega się z napiętą sytuacją w mieście i obawami o wybuch nowego konfliktu między Izraelem a Hamasem.

Rośnie napięcie w Izraelu

Siły pokojowe ONZ, które stacjonują w południowym Libanie, przy granicy z Izraelem, wezwały oba kraje do zaprzestania działań eskalujących konflikt. Zarówno Izrael, jak i Liban zapewniają, że nie chcą wojny. 

Obecne wydarzenia nastąpiły zaledwie kilkadziesiąt godzin po starciach, do jakich doszło w Jerozolimie między policją a muzułmanami na terenie meczetu Al-Aksa. Policja przeprowadziła szturm na meczet, podczas modlitwy wiernych, w środę rano i późnym wieczorem. Według funkcjonariuszy, w środku zabarykadowali się "uczestnicy zamieszek", jakie wybuchły w mieście. W reakcji na szturm policji Palestyńczycy protestowali i palili opony wzdłuż ogrodzenia granicznego z Izraelem, na wschód od miasta Gaza.

Do tego w Izraelu przez wiele dni dochodziło do protestów Izraelczyków przeciwko reformie sądownictwa. 

Więcej o: