Wyciekły tajne dokumenty ws. wsparcia przez NATO i USA ukraińskiej kontrofensywy. Śledztwo Pentagonu

W mediach społecznościowych opublikowano tajne dokumenty szczegółowo opisujące amerykańskie i natowskie plany wspierania ukraińskiej armii. Pentagon wszczął w sprawie śledztwo - informuje "The New York Times".

Tajne dokumenty wojskowe, które szczegółowo opisują plany USA i NATO dotyczące wspierania ukraińskiej armii przed planowaną ofensywą przeciwko Rosji, zostały opublikowane w tym tygodniu w mediach społecznościowych na Twitterze i Telegramie. Zawierają informacje o stanie wojny na dzień 1 marca, a także dane o spodziewanych dostawach sprzętu, tempie zużycia amunicji, czy szkolonych ukraińskich batalionach, które mają wziąć udział w wiosennej ofensywie.

Zobacz wideo Spotkanie Łukaszenki z Putinem. Towarzyszyły mu uściski i serdeczności

Są też dokumenty zawierające np. listę organizowanych ukraińskich jednostek wojskowych, które miałyby być wyposażone i wyszkolone przez państwa zachodnie.

USA: Wyciekły wojenne plany Ukrainy. Jest śledztwo Pentagonu

Pentagon poinformował, że prowadzi śledztwo w sprawie wycieku i publikacji tajnych dokumentów - podał w czwartek "New York Times".  

Według wojskowych analityków, których cytuje gazeta, pisma mogą być zmodyfikowane w stosunku do oryginałów. W ich ocenie dane zawyżają np. amerykańskie szacunki dotyczące ukraińskich ofiar wojennych i zaniżają szacunki dotyczące zabitych żołnierzy Federacji Rosyjskiej. Materiały zawierają informację, że zginęło 16.000 do 17.500 rosyjskich żołnierzy, podczas gdy Ukraina miałaby stracić aż 71 500 żołnierzy. Według Pentagonu i innych analityków Rosja poniosła znacznie więcej ofiar, a po obu stronach bliżej 200 000 żołnierzy zostało zabitych lub rannych. Takie różnice mogą wskazywać na dezinformacyjne wysiłki ze strony Rosji.

Jak czytamy, urzędnicy administracji prezydenta Bidena pracowali nad usunięciem dokumentów z mediów społecznościowych, ale nie udało się to do czwartkowego wieczora. 

Ukraina o sytuacji na froncie 

Tymczasem Ukraiński Sztab Generalny poinformował w piątek, że ostatniej doby Rosjanie kilkadziesiąt razy ostrzelali terytorium Ukrainy. Pociski spadły na osiedla m.in. w obwodzie czernihowskim i charkowskim.

Jak przekazał sztab, najeźdźcy wystrzelili 5 rakiet, dokonali 18 nalotów i 53 uderzeń artyleryjskich. Rosjanie kontynuują ofensywę w kierunku Bachmutu, Łymanu, Awdijiwki i Marjinki. W ciągu ostatniej doby Ukraińcy odparli ponad 40 rosyjskich ataków. Jak podają Ukraińcy, Rosjanie budują fortyfikacje obronne w okolicach Zaporoża, Chersonia i na okupowanym Krymie. Zmuszają do prac przy ich budowie miejscową ludność.

W odpowiedzi ukraińskie lotnictwo 6 razy uderzyło w siły rosyjskie. Zniszczyło m.in. trzy drony.

Więcej o: