Nagranie z Bachmutu. O włos od śmierci. Rakieta przeleciała tuż obok żołnierzy, ale się nie rozbiła

Ukraińscy żołnierze walczący w centrum Bachmutu mieli dużo szczęścia, gdy obok nich przeleciała rakieta z systemu BM-21 Grad. Uderzenie mogłoby ich zabić, jednak rakieta nie wybuchła.

Bachmut w obwodzie donieckim jest stale atakowany przez rosyjskie wojsko. Ukraińscy żołnierze stacjonujący w mieście stale walczą z siłami wroga. Kilka dni temu podczas jednego z ostrzałów miasta, jedna z rakiet przeleciała obok Ukraińców, jednak nie wybuchła, a ci cudem uszli z życiem.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Początek przemówienia Zełenskiego. Po krótkim powitaniu prezydent Ukrainy zaczął mówić po polsku

Wojna w Ukrainie. Rosyjska rakieta przeleciała nad głowami ukraińskich żołnierzy i się nie rozbiła

Ukraińscy żołnierze, którzy bronią Bachmutu, muszą stale być przygotowani na nasilony atak ze strony rosyjskich wojsk. Do sieci trafiło nagranie, które przedstawia lecącą w ich kierunku rakietę z systemu BM-21 Grad. Żołnierze obserwowali wtedy otoczenie na zewnątrz, zdążyli się jednak schronić przed wybuchem - nie doszło jednak do niego, ponieważ rakieta uderzyła w podłoże, ale nie wybuchła. Nagranie opublikował na Twitterze Artur Micek, który relacjonuje przebieg wojny w Ukrainie. "Bachmut - tuż obok żołnierzy UA spadła rakieta z systemem BM-21 Grad. Na szczęście nie eksplodowała. Ci żołnierze mogą mówić o dużym szczęściu" - napisał.

BM-21 Grad to radziecka polowa, samobieżna, wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa, którą  skonstruowano w latach 60. Jest ona przeznaczona dla artylerii dywizyjnej. System ten jest wyposażony w 40 wyrzutni rakietowych. Pociski mogą zostać wystrzelone na odległość do 45 km. Aby wystrzelić pełną salwę pocisków, wystarczy około 20 sekund.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie atakują w obwodzie donieckim

Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało 6 kwietnia, że w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili 3 ataki rakietowe, 29 ataków powietrznych oraz 51 bombardowań. "Prawdopodobieństwo wykonania dłuższych ataków rakietowych i powietrznych na terenie całej Ukrainy pozostaje duże" - przekazało ukraińskie ministerstwo w najnowszej aktualizacji. Największe starcia są obecnie w obwodzie donieckim - w Bachmucie, Łymańsku i Awdijiwce.

"Lotnictwo Wojsk Obronnych przeprowadziło 17 uderzeń w strefach, w których przebywają okupanci i ich sprzęt wojskowy. W tym samym czasie nasi obrońcy zniszczyli rosyjski helikopter Ka-52. Jednostki rakietowe i artylerii uderzyły w dwa punkty kontrolne, trzy magazyny amunicji, trzy pozycje obrony powietrznej i cztery wrogie stacje" - dodano.

Więcej o: