Rosja nadużywa władzy w ONZ. Skandaliczny gość i sprzeciw ponad 50 państw

"Godne potępienia" - takiego określenia użyli przedstawiciele ponad 50 państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych wobec tego, jak skandaliczne decyzje podejmuje Rosja na forum ONZ. Na nieformalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ przewodnicząca pracom Rosja zaprosiła Marię Lwową-Biełową, rosyjską rzeczniczkę praw dziecka. Kobieta jest oskarżana przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze o zbrodnie wojenne i wraz z Władimirem Putinem jest objęta nakazem aresztowania.

Grupa 50 państw, w tym Polska, oceniła zdecydowanie, że Rosja nadużywa uprawnień, jakie posiada jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby szerzyć dezinformację. Przypomnijmy, że od 1 kwietnia Rosja objęła rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Na ostatnie nieformalne posiedzenie Rady Rosja jako ekspertkę zaprosiła Marię Lwową-Biełową, rosyjską rzeczniczkę praw dziecka, oskarżaną przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze o zbrodnie wojenne. Biełowa i Putin są objęci nakazem aresztowania wydanym przez MTK.

Zobacz wideo Początek przemówienia Zełenskiego. Po krótkim powitaniu prezydent Ukrainy zaczął mówić po polsku

ONZ. Skandaliczna decyzja Rosji. Rosyjska rzeczniczka praw dziecka wystąpiła na forum ONZ

Po tym, jak rosyjska rzeczniczka praw dziecka rozpoczęła swoje zdalne wystąpienie na nieformalnym posiedzeniu ONZ dyplomaci z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Albanii i Malty opuścili salę - podaje Reuters.

Dziś Federacja Rosyjska będzie dalej nadużywać władzy i uprawnień, jakie posiada jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby szerzyć dezinformację na temat masowych porwań i nielegalnych, przymusowych deportacji tysięcy ukraińskich dzieci

- napisali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele ponad 50 państw, w tym Polski. Dodali, że "te godne potępienia działania podejmowane są w kontekście inwazji Rosji na pełną skalę i nielegalnej wojny przeciwko Ukrainie".

Stała przedstawicielka Stanów Zjednoczonych przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że USA przyłączyły się do brytyjskiego protestu przeciwko zdalnemu przemówieniu Lwowej-Biełowej, by rzeczniczka "nie otrzymała międzynarodowego podium w celu szerzenia dezinformacji i próby obrony jej potwornych działań na Ukrainie".

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał w marcu nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i Lwowej-Biełowej, oskarżając ich o nielegalną deportację dzieci z Ukrainy od momentu rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji lutym 2022 roku. 

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: