Biały Dom reaguje na słowa Andrzeja Dudy. Chodzi o Ukrainę

Biały Dom skomentował wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że podczas szczytu NATO w Wilnie Polska będzie zabiegać o dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby oświadczył, że USA chcą współpracować z Ukrainą w sprawie długoterminowych potrzeb obronnych tego kraju.
Zobacz wideo Początek przemówienia Zełenskiego. Po krótkim powitaniu prezydent Ukrainy zaczął mówić po polsku

John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone dążą do tego, by Ukraina pozostała suwerenna, niezależna, bezpieczna i by jej integralność terytorialna była respektowana. Kirby przypomniał deklaracje w tej sprawie sekretarza obrony USA Lloyda Austina. - Będziemy współpracować z Ukrainą w sprawie jej długoterminowych potrzeb obronnych po tym, jak ta wojna się skończy, ponieważ ich wojsko zmieniło się dramatycznie w ciągu ostatniego roku - powiedział. Kirby dodał, że Pentagon analizuje i nadal będzie analizował te potrzeby. Podkreślił jednak, że obecnie priorytetem jest pomoc Ukrainie w odzyskaniu utraconego terytorium. - W tej chwili skupiamy się na pomocy Ukrainie w obronie przed nielegalną, niesprowokowaną inwazją sił rosyjskich wewnątrz ich kraju - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Kirby dodał, że Stany Zjednoczone robią wszystko, co możliwe, by prezydent Zełenski znalazł się w jak najlepszej pozycji negocjacyjnej, gdy przyjdzie czas na negocjacje w sprawie zakończenia wojny.

* Podwójna linia okopów. Krym przygotowuje się do wojny. "Zęby smoka" aż do Morza Czarnego

Andrzej Duda: Staramy się uzyskać dla Ukrainy dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa

Kwestię dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa poruszył Andrzej Duda podczas wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Polski przywódca podkreślił, że nasz kraj działa na forum NATO w sprawie Ukrainy. - Staramy się uzyskać dla Ukrainy na przyszły szczyt NATO w Wilnie, latem tego roku, dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa, które będą wzmacniały potencjał militarny Ukrainy i poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa ukraińskiego, i które będą także istotnym wzmocnieniem morale obrońców Ukrainy - poinformował Duda.

Więcej o: