Władlen Tatarski. Kim był ulubieniec Putina, który zginął w eksplozji w Petersburgu?

Katarzyna Rochowicz
W wyniku niedzielnej eksplozji w kawiarni w Petersburgu śmierć poniósł Władlen Tatarski, prokremlowski bloger. 40-latek zginął na miejscu tuż po tym, jak dostał prezent, który eksplodował - figurkę żołnierza, stworzoną na jego podobieństwo. Kim był Władlen Tatarski, a właściwie... Maksym Jurijewicz Fomin?

W ubiegłą niedzielę doszło do wybuchu w kawiarni Street Bar Cafe w Petersburgu. Na miejscu zginął rosyjski bloger Władlen Tatarski

Zobacz wideo Janusz Zemke gościem Gazeta.pl.

Kim był Władlen Tatarski? Został odznaczony przez Putina

Władlen Tatarski tak naprawdę nazywał się Maksym Jurijewicz Fomin. Jego pseudonim "Władlen" ma być skrótem od "Władimira Lenina". Media donoszą także, że jego nowe imię mogło być także zainspirowane powieścią rosyjskiego satyryka Wiktora Pelewina, która nosi tytuł "Generation P". Bohater utworu nazywa się Władlen Tatarski, pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się "dostosowywaniem" zachodnich przekazów do rosyjskich realiów.

40-latek urodził się w Ukrainie, a dokładniej w Makiejewce (obwód doniecki). W 2011 roku ukraiński sąd skazał mężczyznę na 12 lat więzienia za napad na bank. W 2014 roku, kiedy Rosja rozpoczęła wojnę w Donbasie, Fomin uciekł z zakładu karnego. Po wybuchu rosyjskiej inwazji, wygłaszał tezy zgodne z kremlowską propagandą. Mówił wówczas: "wszystkich pokonamy, wszystkich zabijemy, wszystkich okradniemy". W swoim ostatnim poście w mediach społecznościowych z kolei napisał, że "należy skończyć z państwem Ukraina wcześniej czy później". W 2021 roku uzyskał rosyjskie obywatelstwo.

Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret przyznający Tatarskiemu Order Odwagi. "Za odwagę i odwagę okazaną podczas wykonywania obowiązków zawodowych należy pośmiertnie odznaczyć Orderem Odwagi Maksyma Jurijewicza Fomina, korespondenta wojennego" - napisano w dekrecie.

Eksplozja w Petersburgu. Ładunek wybuchowy miał być ukryty w... figurce

W wyniku niedzielnej eksplozji ranne zostały 32 osoby, a 10 doznało ciężkich obrażeń. W kawiarni przebywało około 100 osób. Ładunek wybuchowy miał zostać ukryty w figurce żołnierza, którą otrzymał Tatarski. 

Jak podała rosyjska agencja informacyjna Interfax, w związku z wybuchem zatrzymano 26-letnią Darię Trepową. Według nieoficjalnych doniesień to ona miała przynieść ładunek wybuchowy do kawiarni. Na nagraniu opublikowanym przez portal Nexta widać jak Tatarski odbiera statuetkę stworzoną na jego podobieństwo.

Więcej o: