Ukraińskie wojsko wykorzystało brytyjskie działo L119. Udało się zniszczyć broń wroga [WIDEO]

Ukraińskie wojsko poinformowało o przeprowadzeniu misji bojowej z użyciem brytyjskiego działa L119, w wyniku której zniszczono rosyjskie granatniki oraz uszkodzono moździerz używany przez Rosjan. W mediach społecznościowych opublikowano nagranie z tej akcji.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował 1 kwietnia na swoim twitterowym koncie nagranie z misji bojowej, w której użyto działa L119. Tę brytyjską broń zaczęto dostarczać ukraińskim wojskom w drugiej połowie ubiegłego roku.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Dużo się może zmienić, jak Ukraińcy podejmą skuteczną kontrofensywę

Ukraińcy zniszczyli rosyjskie granatniki. Wykorzystano brytyjskie działo L119

"Nasi strzelcy wykonali misję bojową z użyciem brytyjskiego działa L119.  Zniszczono wrogie granatniki SPG-9 'Spice' wraz z amunicją. Uszkodzono także wrogi moździerz 2B9 'Wasiliok'. Dziękujemy wszystkim, którzy bronią Ukrainy" - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

L119 to haubica holowana kalibru 105 mm przeznaczona do wsparcia piechoty, wojsk powietrznodesantowych i zespołów szturmowych, jak możemy przeczytać na stronie mil.in.ua. Przy użyciu działa L119 można niszczyć lekko opancerzone pojazdy oraz atakować piechotę. Maksymalny zasięg ognia w przypadku haubicy L119 wynosi 19 km.

Wojna w Ukrainie Ukraińcy czekają na koniec rasputicy. "Szansa na kontrofensywę"

Ukraińskie wojsko relacjonuje przebieg walk z siłami rosyjskimi. "Minionej doby odparto ponad 50 ataków wroga"

1 kwietnia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał także najnowsze informacje na temat przebiegu walk z wojskami rosyjskim. "Minionej doby ukraińskie wojska odparły ponad 50 ataków ze strony wroga" - stwierdzono w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

ISW: Rosja rozpoczęła pobór do armii. Największa akcja od 2016 r. ISW: Największa akcja poborowa w Rosji od 2016 r. Ofensywa zimowa porażką

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że Rosjanie koncentrują się przede wszystkim na działaniach ofensywnych na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim na wschodzie kraju, a najbardziej zacięte walki toczą się w okolicach Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w Donbasie. Ukraińskie wojsko zapewnia, że nie ustają wysiłki na rzecz obrony szturmowanego przez Rosjan Bachmutu. Wojska Federacji Rosyjskiej mają napotykać problemy z realizacją swoich celów na polu walki i w konsekwencji atakować ludność cywilną. Przekazano, że w sobotę wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na różnych obszarach kraju, m.in. mieście Drużkiwka. W wyniku tych działań ranni mieli zostać cywile.

Więcej o: