Rosja rozpoczęła pobór do armii. Największa akcja od 2016 r. ISW pisze o porażce zimowej ofensywy

Rosja rozpoczęła największy od siedmiu lat pobór do wojska. Putin nie zwerbował wystarczającej liczby rekrutów w czasie jesiennej mobilizacji - podkreśla w nowym raporcie Instytut Badań nad Wojną i wskazuje powody niepowodzenia poprzedniego poboru. Według amerykańskich analityków Moskwa szykuje zmiany w najwyższym kierownictwie armii. Powodem jest niepowodzenie zimowej ofensywy, która nie osiągnęło założonych przez Kreml celów.

1 kwietnia Rosja rozpoczęła półroczny pobór do wojska, który jest największym takim poborem od 2016 roku - podaje Instytut Badań nad Wojną. Według najnowszej analizy Amerykanów "Kreml może próbować nadrobić niewypełnione limity poboru z poprzedniego cyklu z jesieni 2022 r."

Rosja. Ruszył pobór do wojska

ISW przywołuje wnioski Krymskiej Grupy Praw Człowieka, wskazujące, że 10 okupacyjnych wojskowych biur rekrutacyjnych na Krymie nie zrekrutowało oczekiwanej liczby mężczyzn podczas poprzedniego cyklu. Krym wywiązał się z zadania w niespełna w 80 proc., rekrutując mniej niż dwa tysiące osób.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putin wywołał wojnę, żeby dać efekt "Krym nasz", ogłosić sukces

Analitycy wojskowi szacują, że Krym nie był w stanie spełnić limitu poboru z powodu opóźnionego rozpoczęcia i skrócenia jesiennego cyklu poboru w 2022 r. "W wielu placówkach medycznych na Krymie brakuje sprzętu i specjalistów certyfikowanych przez rosyjskie Ministerstwo Obrony (MON) do przeprowadzania badań fizykalnych w celu poboru" - czytamy w raporcie. 

Do tego dochodzą jeszcze inne czynniki: masowy "odpływ obywateli" z Krymu, braki kadrowe i finansowe w wojskowych ośrodkach rekrutacyjnych oraz "sabotaż poborowych przez obywateli narodowości krymskotatarskiej".

ISW: Putin szykuje zmiany w dowództwie rosyjskiej armii

Zajęcie granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego do 31 marca - to były główne założenia zimowej ofensywy Rosjan w wojnie z Ukrainą. Według Instytutu Badań nad Wojną Rosja poniosła porażkę. W obwodzie ługańskim front ustabilizował się na strategicznie ważnej dla agresora drodze Kreminna - Swatowe. Z kolei w obwodzie donieckim Rosjanie ponieśli klęskę pod Wuhłedarem, na południe od stolicy obwodu, nie zdołali zdobyć Awdijewki pod Donieckiem, od sierpnia bez powodzenia szturmują Bachmut.

Rosną spekulacje na temat zmian w rosyjskim dowództwie wojskowym z powodu nieudanej ofensywy zimowej. ISW przywołuje ocenę rosyjskich blogerów, którzy podają, że Ministerstwo Obrony w Moskwie odwołało z urlopu dowódcę rosyjskich sił powietrznodesantowych (VDV), generała pułkownika Michaiła Teplińskiego. Kreml nie potwierdził tych doniesień. 

Olga Skabiejewa Rosyjska propagandystka mówi o "wyzwalaniu" kolejnego narodu

Amerykańscy eksperci zwracają uwagę, że rosyjskie dowództwo nie radzi sobie z czasowym planowaniem działań wojennych pod kątem aren tych działań, nie rozwiązało dotąd kłopotów z synchronizacją działań regularnych jednostek i jednostek najemniczych, a także nie rozstrzygnęli kwestii z kogo mieliby kompletować odnowione jednostki - z nowomobilizowanych, z rezerwistów czy już z doświadczonych żołnierzy. 

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: