Generał Muhoozi Kainerugaba z Ugandy już w lutym 2022 r., kiedy Rosja zaatakowała całe terytorium Ukrainy, jednoznacznie zadeklarował poparcie dla działań Moskwy. Teraz poszedł o krok dalej i zapewnił, że będzie jej bronić przed imperializmem.
Nazwijcie mnie 'putinistą', jeśli chcecie, ale my, Uganda, wyślemy żołnierzy do obrony Moskwy, jeśli kiedykolwiek będzie jej grozić imperializm!
- zapewnił we wpisie na Twitterze.
Kainerugaba to syn Yoweriego Museveniego, który rządzi Ugandą od 37 lat. W przyszłości to właśnie Kainerugaba może zastąpić swojego ojca i stanąć na czele państwa. Afrykańczyk podkreśla, że w starciu z "Zachodem" powinny wygrać Rosja, Chiny, Afryka, Indie i Ameryka Południowa, których mieszkańcy stanowią 75 proc. światowej populacji.
Z wcześniejszych niepopularnych wypowiedzi generała musiał tłumaczyć się jego ojciec. W październiku 2022 r. prezydent Yoweri Museveni wyraził "ubolewanie" z powodu wpisów syna o tym, że podbicie Kenii i zajęcie jej stolicy zajęłoby mu mniej niż dwa tygodnie. Przywódca odsunął wówczas Kainerugaba od dowodzenia armią. Aktywna armia Ugandy to ok. 45 tys. żołnierzy, czyli tyle, ile liczy wojsko Białorusi.
W sobotę pisaliśmy o tym, że Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie przekazał, że Władimir Putin zatwierdził w piątek 31 marca nową koncepcję rosyjskiej polityki zagranicznej, której prawdopodobnym celem ma być stworzenie antyzachodniej koalicji.
"Nowa koncepcja polityki zagranicznej przedstawia Zachód jako antyrosyjską i destabilizującą na arenie międzynarodowej siłę w znacznie większym stopniu niż poprzednia rosyjska koncepcja polityki zagranicznej z 2016 r. i wyraźnie stwierdza, że USA i ich 'satelity' rozpętały wojnę hybrydową mającą na celu osłabienie Rosji" - podkreślają analitycy.
Ich zdaniem Kreml prawdopodobnie zdecydował się na wydanie nowej Koncepcji Polityki Zagranicznej w przededniu objęcia przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ [w piątek 31 marca - przyp. red.], aby stworzyć warunki informacyjne dla przyszłych działań w ONZ zmierzających do utworzenia antyzachodniej koalicji. Według ISW Rosja prawdopodobnie wykorzysta swoje przewodnictwo w RB ONZ jako metodę rosyjskiej projekcji siły.
Rosja przejęła rotacyjne przywództwo w Radzie Bezpieczeństwa w sobotę 1 kwietnia.
Programów Gazeta.pl, takich jak Poranna Rozmowa, Studio Biznes i Zielony Poranek możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: