Rosja na czele Rady Bezpieczeństwa ONZ. ISW: Putin buduje antyzachodnią koalicję w ONZ

"Rosja chce utworzyć antyzachodnią koalicję w ONZ" - podaje w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną. Amerykańscy analitycy uważają, że Moskwa wykorzysta w tym celu swoje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Rotacyjnie objęła tę funkcję w sobotę 1 kwietnia. "To niestety nie jest prima aprilisowy żart" - skomentował Jakub Jaraczewski z Democracy Reporting International.

Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie z działań związanych z wojną w Ukrainie i strategią Rosjan przekazał, że Władimir Putin zatwierdził w piątek 31 marca nową koncepcję rosyjskiej polityki zagranicznej, której prawdopodobnym celem ma być stworzenie antyzachodniej koalicji.

Nowa koncepcja polityki zagranicznej przedstawia Zachód jako antyrosyjską i destabilizującą na arenie międzynarodowej siłę w znacznie większym stopniu niż poprzednia rosyjska koncepcja polityki zagranicznej z 2016 r. i wyraźnie stwierdza, że USA i ich 'satelity' rozpętały wojnę hybrydową mającą na celu osłabienie Rosji

- podkreślają analitycy. Ich zdaniem Kreml prawdopodobnie zdecydował się na wydanie nowej Koncepcji Polityki Zagranicznej w przededniu objęcia przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ [w piątek 31 marca - przyp. red.], aby stworzyć warunki informacyjne dla przyszłych działań w ONZ zmierzających do utworzenia antyzachodniej koalicji. Według ISW Rosja prawdopodobnie wykorzysta swoje przewodnictwo w RB ONZ jako metodę rosyjskiej projekcji siły. 

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

Rosja przejęła rotacyjne przywództwo w Radzie Bezpieczeństwa w sobotę 1 kwietnia. Jest ona obok Stanów Zjednoczonych, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii, jednym ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa. W jej skład wchodzi 15 państw członkowskich ONZ. Od lutego 2022 roku, czyli od początku pełnoskalowej inwazji na terytorium Ukrainy, władze w Kijowie wielokrotnie kwestionowały prawo do zasiadania kraju w międzynarodowej organizacji.

Od dziś Rosja obejmuje rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. To niestety nie jest prima aprilisowy żart

- skomentował Jakub Jaraczewski z Democracy Reporting International na Twitterze.

ISW: Putin wykorzystał wizytę prezydenta Chin do tworzenia bloku antyzachodniego

Amerykanie poinformowali, że podpisany przez Putina dokument stwierdza, że "większość ludzkości jest zainteresowana konstruktywnymi stosunkami z Rosją i chce wielobiegunowego porządku, który da szanse niezachodnim mocarstwom światowym i wiodącym w poszczególnych regionach krajom". ISW przypomina, że Putin wykorzystywał wcześniej spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w drugiej połowie marca do zwiększenia zjednoczenia reszty świata przeciwko Zachodowi.

Propozycja Putina utworzenia bloku antyzachodniego podczas wizyty Xi w Moskwie nie została pozytywnie odebrana, ponieważ Xi odmówił dostosowania Chin do przewidywanego przez Putina konfliktu geopolitycznego z Zachodem. Słabnąca potęga gospodarcza Rosji i osłabione wysiłki wojskowe na Ukrainie nadal nie zachęcają państw do wyrażania poważnego zainteresowania propozycją

- czytamy w raporcie.

Żołnierze rosyjscy w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne) Rosja. Zabójcę zwolniono z kolonii karnej na wojnę. Wrócił i znowu zabił

Brytyjski wywiad: Rosyjski projekt ofensywy zimowej się nie powiódł

Z kolei w sobotę przed południem brytyjski wywiad ocenił, że Rosjanie nie zrealizowali swojego projektu ofensywy zimowej w Donbasie. 11 stycznia rosyjski szef Sztabu Generalnego generał Walerij Gierasimow objął dowództwo nad "specjalną operacją wojskową" w Ukrainie, jak wojnę określają Rosjanie, by przygotować i rozpocząć ofensywę w celu rozszerzenia rosyjskiej kontroli na cały Donbas.

"Osiemdziesiąt dni później widać, że ten projekt się nie powiódł. Na kilku osiach frontu w Donbasie siły rosyjskie osiągnęły jedynie marginalne korzyści kosztem dziesiątek tysięcy ofiar, w dużej mierze trwoniąc przewagę kadrową zdobytą w ramach jesiennej częściowej mobilizacji" - argumentuje wywiad Wielkiej Brytanii.

Od miesięcy Rosjanie próbują okrążyć i zdobyć Bachmut, zacięte walki toczą się też o Awdijiwkę, Łyman czy Marjinkę. Armia rosyjska chce przejąć główne szlaki na tamtym kierunku. W ciągu doby Ukraińcy odparli tam ponad 70 ataków.

Raport Kucharczyka z ostatniego tygodnia marca. Sytuacja na frontach Bachmut trwa, a Rosjanie słabną. Ukraińcy mogą obronić symbol

Więcej o: