Papież Franciszek w środę (29 marca), zaraz po audiencji z wiernymi, trafił do kliniki Gemelli w Rzymie. "W ramach zaplanowanych kontroli klinicznych stwierdzono u Ojca Świętego zapalenie oskrzeli o podłożu infekcyjnym, co wymagało dożylnego podania antybiotyków" - podaje Vatican News. Duchowny ma opuścić szpital w najbliższą sobotę (1 kwietnia) - przekazało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.
Matteo Bruni, dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, przekazał dziennikarzom w komunikacie, że "wieczorem [w czwartek 30 marca] papież Franciszek zjadł na kolację pizzę razem z osobami, które opiekują się nim w tych dniach pobytu w szpitalu. Z Ojcem Świętym byli lekarze, pielęgniarze, asystenci i personel żandarmerii". "Dziś rano [w piątek 31 marca] po śniadaniu papież przeczytał kilka gazet i wznowił pracę. Powrót Jego Świątobliwości do Domu Świętej Marty przewidziany jest na jutro, w zależności od wyników ostatnich badań z dzisiejszego poranka" - czytamy. Matteo Bruni przyznał, że jeśli papież Franciszek zostanie wypisany z kliniki, to następnego dnia mógłby uczestniczyć w liturgii Niedzieli Palmowej na placu św. Piotra - podaje Vatican News.
Papież Franciszek w grudniu 2022 r. skończył 86 lat. Dziennikarze "The New York Times" zwrócili uwagę, że od dawna zmaga się z problemem rwy kulszowej. Ma także zapaleniem kaletki maziowej kolana, która podczas klękania jest uciskana. W 2019 roku Franciszek Watykan.poddał się operacji zaćmy. W lipcu 2021 r. lekarze usunęli mu fragment jelita grubego.
Franciszek w grudniu 2022 r. przekazał dziennikarzom ABC, że w 2013 r., po wyborze na urząd papieski, podpisał list rezygnacyjny i przekazał go ówczesnemu watykańskiemu sekretarzowi stanu, kardynałowi Tarcisio Bertone. - Teraz ktoś pójdzie i poprosi o to Bertone: "Daj mi kartkę!" (śmiech) - skomentował wówczas. "Kartka" zostanie jednak wykorzystana, gdy problemy zdrowotne uniemożliwią głowie Kościoła sprawowanie urzędu. W lipcu w wywiadzie dla Agencji Reutera papież Franciszek zaprzeczył, by jego odejście było nieuchronne.