Wojna w Ukrainie. Nocny atak Rosjan na Charków. Dziewięć irańskich dronów już nie wróciło

W nocy z czwartku na piątek Rosjanie zaatakowali Charków za pomocą irańskich dronów. Jak informuje ukraińskie wojsko, niemal wszystkie drony zostały zestrzelone. "Prawdopodobieństwo dalszych ataków rakietowych i powietrznych na całym terytorium Ukrainy pozostaje dość wysokie" - wskazują Ukraińcy.

Ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych przekazał w porannym piątkowym komunikacie, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie wystrzelili 11 rakiet i przeprowadzili cztery naloty. Do tego 43-krotnie ostrzelali terytorium Ukrainy.

Zobacz wideo Cymański o E. Witek i B. Szydło: Ja bym marzył, żeby jedna była premierem, a druga prezydentem

"W nocy, używając systemu obrony powietrznej S-300, nieprzyjaciel wystrzelił dziewięć rakiet w cywilną infrastrukturę miasta Charków. Do nalotów wykorzystano 10 szturmowych bezzałogowych statków powietrznych typu "Shahed 136" [mowa o irańskich dronach - red.], dziewięć z nich zostało zniszczonych przez naszych obrońców" - przekazano.

Ukraińskie wojsko zaznacza, że "prawdopodobieństwo dalszych ataków rakietowych i powietrznych na całym terytorium Ukrainy pozostaje dość wysokie".

Wojna w Ukrainie. Odparto ponad 80 rosyjskich ataków

Rosjanie koncentrują natarcie w rejonie Kupiańska w obwodzie charkowskim, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim. Ukraińcy odparli tam ponad 80 ataków wroga, z czego 22 w okolicy Bachmutu, o który od tygodni toczą się ciężkie walki. W obwodach zaporoskim i chersońskim ostrzały wywołały pożary na ponad 30 osiedlach.

Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin Czy Chiny mogą zakończyć wojnę w Ukrainie? Xi pokazał jedną czerwoną linię

Analitycy Instytutu Badań nad Wojną, powołując się na relacje przedstawicieli ukraińskiej armii, stwierdzają, że ukraińscy żołnierze zapobiegli rosyjskim próbom otoczenia Bachmutu, a intensywność ataków wokół miasta się zmniejszyła. Rosjanie, nie odnosząc na froncie znaczących sukcesów, terroryzują ludność cywilną.

Ukraińskie lotnictwo i siły artyleryjskie uderzyły w ciągu ostatniej doby w sześć punktów koncentracji sił rosyjskich, dwa magazyny amunicji i dwa magazyny paliwa.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: