Turcja. Parlament ratyfikował wniosek o przystąpienie Finlandii do NATO

Parlament Turcji ratyfikował wniosek o przystąpienie Finlandii do NATO. Turcja była ostatnim z członków NATO, który zaakceptował wniosek Finlandii złożony po ubiegłorocznej inwazji Rosji na Ukrainę.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął głosowanie tureckiego Wielkiego Zgromadzenia Narodowego w sprawie ratyfikacji.

"Dzięki temu cała rodzina NATO będzie silniejsza i bezpieczniejsza" - ocenił.

Zobacz wideo W co gra Turcja ws. NATO?

Erdogan: Finlandia uzyskała od Turcji błogosławieństwo

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stwierdził ostatnio, że Finlandia uzyskała od Turcji błogosławieństwo po podjęciu konkretnych kroków w celu uwolnienia eksportu broni oraz rozprawienia się z grupami postrzeganymi przez Ankarę jako terrorystyczne.

Turcja nadal blokuje wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. Turecki rząd twierdzi, że Sztokholm nie spełnił oczekiwań dotyczących kurdyjskich migrantów. Ankara domaga się od Szwecji działań przeciwko kurdyjskim bojownikom oraz osobom odpowiedzialnym za próbę zamachu stanu w 2016 roku. Nad kandydaturą Szwecji nie głosowały również dotąd Węgry.

Wnioski państw, które chcą przystąpić do sojuszu północnoatlantyckiego, muszą zostać ratyfikowane przez wszystkich członków NATO. Obecnie jest to 30 państw. 

Papież Franciszek Papież Franciszek napisał ze szpitala. Jest informacja ws. Niedzieli Palmowej

Więcej o: