Watykan: Papież Franciszek wraca do zdrowia. Weźmie udział w obchodach Niedzieli Palmowej

Poprawił się stan zdrowia papieża Franciszka, który od wczoraj jest hospitalizowany w klinice Gemelli - informuje watykańskie biuro prasowe. Włoskie media informują, że Franciszek niebawem powróci do Watykanu i weźmie udział w porannej mszy Niedzieli Palmowej na placu św. Piotra.

Dyrektor biura prasowego Matteo Bruni w komunikacie zaznaczył, że papież dobrze odpoczął tej nocy. Jego stan zdrowia się poprawił, a kuracja przebiega zgodnie z planem. Po śniadaniu Franciszek zajął się lekturą gazet i przystąpił do pracy. Przed śniadaniem w kaplicy apartamentu, który zajmuje w klinice Gemelli, papież modlił się i przyjął sakrament Eucharystii.

Włoskie media, powołując się na anonimowe źródła wśród personelu opiekującego się papieżem, podają, że papież ma lekką gorączkę, ale niebawem powróci do Watykanu i weźmie udział w porannej mszy Niedzieli Palmowej na placu św. Piotra. Franciszek wczoraj po południu przybył do kliniki karetką pogotowia ratunkowego. Zdiagnozowano u niego wirusową infekcję dróg oddechowych, ale wykluczono zakażenie koronawirusem.

Zobacz wideo Czy papież Franciszek przyleci do Polski? Szrot: To jest decyzja Ojca Świętego. Prezydent go zaprosił

Obchody Wielkiego Tygodnia. Kto może zastąpić Franciszka w obchodach?

Włoskie media informowały w czwartek rano, że pierwsze dni obchodów Wielkiego Tygodnia mogą odbyć się bez udziału papieża.

Planowo w Wielki Czwartek mają odbyć się dwie msze - poranna msza Krzyżma świętego i popołudniowa - Wieczerzy Pańskiej. Tę drugą Franciszek zazwyczaj odprawiał poza Watykanem m.in. w szpitalach, więzieniach, ośrodku dla uchodźców. W tegorocznym kalendarium papieskich obchodów Wielkiego Tygodnia nie zaznaczono, gdzie odbędzie się ta msza inaugurująca Triduum Paschalne. 

W Wielki Piątek papież standardowo przewodniczy nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra, Drodze Krzyżowej w Koloseum, a następnie mszom w Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, gdy wygłasza tradycyjne orędzie wielkanocne. "La Repubblica" podaje, że mszom i nabożeństwom może przewodniczyć dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Z najnowszych informacji wynika jednak, że Franciszek będzie obecny na uroczystościach.

Papież Franciszek o liście rezygnacyjnym

Papież został zapytany w grudniu przez ABC, czy nie należałoby przyjąć normy postępowania na wypadek, gdy problemy zdrowotne uniemożliwiają papieżowi sprawowanie urzędu. W odpowiedzi Franciszek poinformował, że podpisał taką rezygnację po wyborze na urząd papieski w 2013 r. i przekazał ją ówczesnemu watykańskiemu sekretarzowi stanu, kardynałowi Tarcisio Bertone.

- Teraz ktoś pójdzie i poprosi o to Bertone: "Daj mi kartkę!" - żartował. - Prawdopodobnie przekazał go kardynałowi Pietro Parolinowi, nowemu sekretarzowi stanu - powiedział papież.

Papież Franciszek Papież Franciszek trafił do szpitala. Jest komunikat Watykanu

Franciszek znaczył też, że ujawnił tę informację publicznie po raz pierwszy. Wskazał, że według jego wiedzy podobne listy rezygnacyjne w przeszłości podpisali także papieże Paweł VI i Pius XII. Obaj jednak zmarli w trakcie sprawowania urzędu.

Zapytany o radę, którą dałby swoim następcom, odpowiedział: - Powiedziałbym im, żeby nie popełniali błędów, które ja popełniłem, kropka i nic więcej

W lipcu w wywiadzie dla agencji Reuters zaprzeczył, by jego rezygnacja była nieuchronna. Powtórzył wtedy po raz kolejny, że może ustąpić z urzędu, jeżeli stan jego zdrowia nie będzie mu pozwalał wykonywać obowiązków papieskich.

Papież Franciszek "Poruszenie w Watykanie". Uroczystości Wielkiego Tygodnia bez papieża?

Więcej o: