Papież Franciszek trafił do szpitala. Jest komunikat Watykanu

W środę papież Franciszek trafił do kliniki Gemelli w Rzymie na badania kontrolne. Przedstawiciele Watykanu nie podają żadnych szczegółów, wskazują jednak, że wizyta była "zaplanowana wcześniej" - informuje agencja Associated Press.

W środę rano papież Franciszek spotkał się z pielgrzymami i wiernymi z Włoch i innych państw świata. Potem udał się do kliniki Gemelli. Nie wiadomo, jakiego rodzaju badania zostaną przeprowadzone i jak długo Franciszek będzie przebywał w szpitalu.

Zobacz wideo Śmiszek: Trzeba dawać szanse każdemu, kto mógłby sobie poradzić z rządzeniem krajem

Media przypominają, że w lipcu 2021 r. Franciszek przeszedł operację wycięcia fragmentu jelita grubego. Papież opuścił wtedy klinikę Gemelli dziesięć dni po zabiegu.

Franciszek w grudniu skończył 86 lat. W tym samym miesiącu poinformował w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika ABC, że blisko dekadę wcześniej na wszelki wypadek podpisał już list rezygnacyjny.

Papież Franciszek o liście rezygnacyjnym

Papież został zapytany w grudniu przez ABC, czy nie należałoby przyjąć normy postępowania na wypadek, gdy problemy zdrowotne uniemożliwiają papieżowi sprawowanie urzędu. W odpowiedzi Franciszek poinformował, że podpisał taką rezygnację po wyborze na urząd papieski w 2013 r. i przekazał ją ówczesnemu watykańskiemu sekretarzowi stanu, kardynałowi Tarcisio Bertone.

- Teraz ktoś pójdzie i poprosi o to Bertone: "Daj mi kartkę!" (śmiech). Prawdopodobnie przekazał go kardynałowi Pietro Parolinowi, nowemu sekretarzowi stanu - powiedział papież.

Papież Franciszek Papież o szczegółach swojej rezygnacji. Wyznał, że podpisał już dokument

Franciszek znaczył też, że ujawnił tę informację publicznie po raz pierwszy. Wskazał, że według jego wiedzy podobne listy rezygnacyjne w przeszłości podpisali także papieże Paweł VI i Pius XII. Obaj jednak zmarli w trakcie sprawowania urzędu.

Zapytany o radę, którą dałby swoim następcom, odpowiedział: "Powiedziałbym im, żeby nie popełniali błędów, które ja popełniłem, kropka i nic więcej".

W lipcu w wywiadzie dla agencji Reuters zaprzeczył, by jego rezygnacja była nieuchronna. Powtórzył wtedy po raz kolejny, że może ustąpić z urzędu, jeżeli stan jego zdrowia nie będzie mu pozwalał wykonywać obowiązków papieskich.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: