Rośnie liczba głowic atomowych zdatnych do użytku. Przodują m.in. Rosja i Chiny [RAPORT]

Na początku tego roku dziewięć państw posiadających broń jądrową dysponowało łącznie ok. 12,5 tys. głowicami nuklearnymi, z czego ponad jest 9,5 tys. zdatnych do użytku przez wojsko - wynika z raportu "Nuclear Weapons Ban Monitor". Jak wskazano, liczba głowic zdatnych do użytku w ciągu ostatnich miesięcy zwiększyła się.

- Każdego roku globalne zapasy głowic jądrowych nieznacznie się zmniejszają - przyznał cytowany w komunikacie Hans M. Kristensen z Federacji Amerykańskich Naukowców. Ekspert przypomniał, że na początku 2022 r. łączna liczba głowic nuklearnych (zdatnych i wycofanych) wynosiła 12 705, a na początku tego roku jest to 12 512.

Zobacz wideo Śmiszek: Trzeba dawać szanse każdemu, kto mógłby sobie poradzić z rządzeniem krajem

- Rosja i Stany Zjednoczone każdego roku demontują niewielką liczbę swoich starszych głowic jądrowych, które zostały wycofane. Indie, Korea Północna i Pakistan nadal powiększały swoje zapasy głowic w 2022 r., co spowodowało wzrost o 136 głowic w globalnej sumie zgromadzonych głowic dostępnych do użytku przez wojsko - doprecyzował Hans M. Kristensen.

- Ten wzrost jest niepokojący i kontynuuje trend zapoczątkowany w 2017 roku. Jeśli to się nie zatrzyma, wkrótce po raz pierwszy od czasów zimnej wojny będziemy świadkami wzrostu całkowitej liczby broni jądrowej na świecie - ocenia z kolei Grethe Ostern z organizacji Norwegian People's Aid, która współtworzyła raport wraz z Federacją Amerykańskich Naukowców.

Raport: 9,5 tys. głowic nuklearnych zdatnych do użytku

Autorzy raportu wskazują, że w ubiegłym roku nie było dowodów na to, by którekolwiek z państw posiadających broń jądrową chcę dążyć do rozbrojenia.

Dodano także, że w sumie 35 państw, które nie mają takiej broni, naruszało zapisy "Traktatu o zakazie broni jądrowej" poprzez wspieranie i zachęcanie innych państw do jej posiadania.

Obecnie broń nuklearną posiadają Stany Zjednoczone, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Korea Północna i Izrael.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: