USA. Reporterka relacjonowała strzelaninę w chrześcijańskiej szkole. Wyznała, że sama jest ocalałą

Dziennikarka Joylyn Bukovac relacjonowała na żywo atak z bronią w chrześcijańskiej szkole w Nashville w USA. Kobieta wyznała, że kiedy uczęszczała do ósmej klasy, sama przeżyła podobny koszmar. - To coś, co osobiście mnie dotyka - przyznała. Według statystyk opublikowanych przez "The Washington Post" w ciągu ostatnich 24 lat podobne doświadczenia dotknęły ponad 348 tys. uczniów szkół w Stanach Zjednoczonych.

W poniedziałek (27 marca) miała miejsce strzelanina w Covenant School w Nashville (USA). Uzbrojona 28-letnia absolwentka szkoły zdążyła zabić sześć osób, zanim została zastrzelona przez policję. Na miejscu obecna była Joylyn Bukovac, reporterka stacji WSMV4, która relacjonowała tragiczne wydarzenia.

Zobacz wideo Przeżyła strzelaninę w USA, teraz krytykuje Trumpa i łatwy dostęp do broni

USA. Reporterka przeżyła strzelaninę szkolną kiedy miała 13 lat

Bukovac podczas relacji na żywo zdecydowała opowiedzieć o wydarzeniach z 5 lutego 2010 roku, kiedy była uczennicą ósmej klasy w Madison w stanie Alabama. Jako 13-letnia dziewczynka była świadkinią strzelaniny na korytarzu. Opisała dźwięk strzałów jako podobny do pękania balonów. Kiedy usłyszała krzyki, ukryła się za rzędem miejsc siedzących przypominających trybuny w sali muzycznej. Reporterka wspomina, że nie wiedziała, czy wydostanie się ze szkoły żywa.

- To coś, co osobiście mnie dotyka. Możecie nie wiedzieć, ale także jestem ocalałą ze szkolnej strzelaniny. Zdarzyło się to już jakiś czas temu, kiedy uczyłam się w gimnazjum - przyznała Bukovac, dodając, że sprawdzała statystyki i te podają, że od ataku w Columbine w Stanach Zjednoczonych (1999 rok) miało miejsce około 300 szkolnych strzelanin. - Moje gimnazjum znalazło się w tych statystykach, ta szkoła również - zauważyła. Dokładne dane, o których wspominała dziennikarka, można znaleźć w artykule "The Washington Post". Wynika z niego, że w ciągu ostatnich 24 lat ponad 348 tys. uczniów doświadczyło przemocy z użyciem broni palnej. W tym czasie najwięcej szkolnych strzelanin (aż 46) zanotowano w 2022 roku.

Strzelanina w Nashville Strzelanina w szkole w Nashville. Co najmniej sześć osób zginęło

USA. Została reporterką po przepracowaniu traumy

Przez dwa lata kobieta nie była w stanie mówić o strzelaninie w szkole, której sama doświadczyła. Zdiagnozowano u niej zespół stresu pourazowego. Bukovac opowiedziała, że wydarzenia, które przeżyła, sprawiły, że rozwinęła się w niej chęć, by zostać reporterką. Rozmowy ze świadkami i rodzicami dzieci przypomniały jej o trudnych chwilach. Teraz dziennikarka podzieliła się swoim doświadczeniem i podkreśliła, że kluczem w rozmowie z osobą, która przetrwała tego typu zdarzenie, jest cierpliwość. - Każdy radzi sobie na swój sposób - podkreśliła, dodając, że istotne jest zapewnienie o swojej obecności, gdy będą gotowi zmierzyć się ze swoimi przeżyciami. Kobieta zapewniła także, że jest otwarta na rozmowę z każdym, kto tego potrzebuje.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl. 

Strzelanina w chrześcijańskiej szkole w USA. Wśród ofiar dzieci. Policja opublikowała nagranie Strzelanina w chrześcijańskiej szkole w USA. Policja opublikowała nagranie

Atak w Nashville był zaplanowany

Pisma odzyskane przez śledczych po przeszukaniu domu napastniczki w Nashville ujawniły, że jej atak był wykalkulowany i zaplanowany. Kobieta była uzbrojona w trzy pistolety, w tym dwie z broni szturmowej. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wezwał Kongres do wprowadzenia zakazu sprzedaży karabinów szturmowych - informuje "The Guardian".

Więcej o: