RPA. "Facebookowy gwałciciel" poszukiwany. Przestępca miał sfingować swoją śmierć i uciec z więzienia

Niemal rok temu znaleziono - jak wówczas sądzono - szczątki Thabo Bestera, nazywanego "facebookowym gwałcicielem". Badania DNA wykazały jednak, że zwłoki nie należały do odsiadującego karę dożywotniego pozbawienia wolności przestępcy. Bester najprawdopodobniej sfingował swoją śmierć i uciekł z więzienia.

Południowoafrykański nadawca publiczny SABC poinformował, że skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności Thabo Bester prawdopodobnie uciekł z więzienia, choć dotychczas sądzono, że mężczyzna nie żyje. Badania DNA wykazały bowiem, że odnalezione w maju 2022 roku szczątki nie należały do "facebookowego gwałciciela", jak nazywano Bestera. Służby w RPA szukają teraz tego groźnego przestępcy.

Zobacz wideo 25 lat więzienia za zbrodnie środowiskowe? "To da efekt mrożący"

Thabo Bester, czyli "facebookowy gwałciciel" skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności

Thabo Bester został w 2012 roku skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Mężczyzna dopuścił się szeregu ciężkich przestępstw, obejmujących gwałty, kradzieże i morderstwo. Ze względu na charakterystyczny modus operandi został nazwany "facebookowym gwałcicielem", ponieważ swoje ofiary zwabiał przy użyciu mediów społecznościowych. Udowodniono, że mężczyzna zabił co najmniej jedną kobietę, modelkę Nomfundo Tyhulu.

Tysiące skazanych przenoszonych do największego więzienia na półkuli zachodniej Salwador. Gigantyczny transfer tysięcy gangsterów do megawięzienia [WIDEO]

Bester odbywał karę w prywatnym więzieniu w miejscowości Bloemfontein. W maju 2022 roku znaleziono tam zwęglone ludzkie szczątki. Dotychczas sądzono, że należały one do "facebookowego gwałciciela". Na podstawie wyników badań DNA przekonano się jednak, że nie jest to prawdą.

Irańska para została skazana na 10 lat więzienia za publiczny taniec Para skazana na 10 lat więzienia za publiczny taniec. "To demoralizacja"

RPA. Przestępca skazany na dożywocie miał sfingować swoją śmierć i uciec z więzienia

Badania wykazały, że szczątki nie należały do Thabo Bestera. Okazało się także, że na odnalezionych niemal rok temu zwłokach widnieją ślady uderzenia tępym narzędziem. To wszystko sprawia, że według służb więziennych i władz RPA "facebookowy gwałciciel" prawdopodobnie upozorował swoją śmierć i uciekł z więzienia. 25 marca południowoafrykańskie ministerstwo sprawiedliwości opublikowało oświadczenie, w którym zapewniono, że służby podejmą wszelkie niezbędne starania, aby wyjaśnić sprawę ucieczki Bestera.

CBS News zwraca uwagę, że historię Thabo Bestera można wpisać w szerszy kontekst problemów polityczno-społecznych w RPA. Dziennikarze podkreślili, że między październikiem a grudniem ubiegłego roku policja odnotowała ponad 12 tys. gwałtów w kraju. Zauważono również, że już w listopadzie ubiegłego roku pojawiały się doniesienia, że sprawa rzekomej śmierci "facebookowego gwałciciela" może mieć drugie dno. Lokalni dziennikarze podawali oficjalną wersję zdarzeń w wątpliwość, a niektóre kobiety twierdziły, że Bester nawiązał z nimi kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Publikowano również materiały wideo i zdjęcia, na których przestępca miał być widoczny. CBS News przywołało także treść oświadczenia Ruchu Bojowników o Wolność Gospodarczą, lewicowej partii opozycyjnej z RPA. Członkowie ugrupowania stwierdzili, że "ucieczka Bestera (...) jest świadectwem niekompetencji służby więziennej i systemowej korupcji w tym sektorze (działalności państwa - red.)".

Więcej o: