Córka Kadyrowa przedstawiła Kadyrowowi raport fundacji im. ojca Kadyrowa prowadzonej przez matkę Kadyrowa

Nie jest tajemnicą, że Ramzan Kadyrow wręcz upycha krewnych i znajomych na wysokich stanowiskach rządowych w Czeczenii. Jak wyglądają spotkania na najwyżym szczeblu? Na ostatnim córka Kadyrowa przedstawiła Kadyrowowi raport z działania fundacji imienia ojca Kadyrowa, na której czele stoi matka Kadyrowa. "Nic niezwykłego" - skomentował Anton Heraszczenko.

Czeczenia, która wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej, praktycznie od 2004 roku jest folwarkiem Ramzana Kadyrowa. Dzięki lojalności wobec Kremla i Władimira Putina, ma wolną rękę w sprawowaniu rządów, które opierają się głównie na represjach i nepotyzmie. 

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putin wywołał wojnę, żeby dać efekt "Krym nasz", ogłosić sukces

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow mistrzem nepotyzmu. "Nic niezwykłego"

Anton Heraszczenko w poniedziałek (27 marca) opublikował nagranie, które mogłoby posłużyć jako  przykład nadużywania władzy oraz faworyzowania członków rodziny i znajomych w filmach edukacyjnych. "Córka Kadyrowa [Khutmat Kadyrow - red.], która jest kuratorką służby zdrowia w Czeczenii, spotkała się z Ramzanem Kadyrowem (ojcem), aby zdać relację z wkładu Fundacji Achmata Kadyrowa (ojca Ramzana Kadyrowa) w opiekę zdrowotną w Czeczenii. Na czele fundacji stoi matka Ramzana Kadyrowa. Nic niezwykłego" - skomentował doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych.

65 proc. wysoko postawionych urzędników to znajomi

W 2018 roku dziennikarze rosyjskiej edycji BBC oszacowali, że spośród 158 wysoko postawionych urzędników w Czeczenii aż 30 proc. to krewni Ramzana Kadyrowa, 23 proc. to ludzie z jego miejscowości, kolejne 12 proc. to przyjaciele i ich krewni. Liczby jednak z roku na rok są coraz wyższe. W 2021 r. Ajszat, najstarsza córka przywódcy, została ministerką kultury. Z kolei dwie inne córki piastują mniej ważne stanowiska w administracji rządowej.

Władimir Putin W Rosji huczy. Wyciekły "taśmy prawdy" o Putinie. "To diabeł, k..wa"

"Komu ufam, tego mianuję"

Przywódca Czeczeni wielokrotnie odpierał zarzuty nepotyzmu. W lutym 2022 roku zapowiedział powołanie swojego 26-letniego bratanka Chamzata Kadyrowa na stanowisko ministra własności i stosunków ziemskich, co spotkało się z krytyką ekspertów. - Komu ufam, tego mianuję. Ważny jest dla mnie rezultat i poświęcenie, a nie to, co powie jakiś politolog - skomentował wówczas Kadyrow, zapewniając, że wymagania wobec jego bliskich są dziesięciokrotnie większe. 

Więcej o: