Ukraina. Rosjanie zaatakowali Kijów irańskimi dronami Shahed-136. Pożar na przedmieściach

Sztab Generalny Ukrainy poinformował o nocnym ataku dronów szturmowych typu Shahed-136. Drony produkcji irańskiej zaatakowały głównie przestrzeń w okolicy Kijowa. Siły ukraińskie zestrzeliły aż 12 tych maszyn w pobliżu stolicy kraju. Nie ma informacji o tym, aby ktokolwiek ucierpiał na skutek ataku.

W nocy z poniedziałku na wtorek Rosjanie wystrzelili 15 dronów szturmowych typu Shahed-136 - poinformował Sztab Generalny Ukrainy. Siły ukraińskie zestrzeliły aż 12 maszyn w pobliżu Kijowa. Rosjanie kontynuują także ataki na ludność cywilną. Minionej doby przeprowadzili aż 24 naloty samolotowe i 12 ataków rakietowych na terytorium całej Ukrainy.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Dużo się może zmienić, jak Ukraińcy podejmą skuteczną kontrofensywę

Wojna w Ukrainie. Atak irańskich dronów na stolicę kraju

Dowództwo sił powietrznych Ukrainy poinformowało, że do ataku dronów produkcji irańskiej doszło z północy i południowego wschodu. Za pomocą bomb kierowanych zaatakowane zostały m.in. okolice Chersonia. "W sprawie ataku Shahedów na stolicę. W sumie 12 wrogich dronów tego typu zostało wykrytych i zniszczonych przez wszystkie siły obrony powietrznej w rejonie Kijowa" - poinformował za pośrednictwem Telegrama szef miejskiej obrony wojskowej Serhij Popko. Szczątki jednego z zestrzelonych dronów spadły na przedmieściach Kijowa, w dzielnicy Swiatoszyn, gdzie wywołały pożar. Jak poinformował mer miasta Witalij Kliczko, nie ma informacji, aby ktoś ucierpiał na skutek tego ataku.

Władimir Putin W Rosji huczy. Wyciekły "taśmy prawdy" o Putinie. "To diabeł, k..wa"

Według Radia Swoboda do ataku Rosjanie użyli łącznie 13 dronów kamikadze Shahed-136/131, jednego rozpoznawczego UAV Granat-4 i dwie kierowane bomby lotnicze. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w oficjalnym podsumowaniu opublikowanym na Facebooku podkreślał, że "prawdopodobieństwo dalszych nalotów rakietowych pozostaje wysokie na całym terytorium Ukrainy". Ponadto "rosyjscy okupanci nadal zaostrzają środki reżimu na tymczasowo okupowanych terytoriach. W ostatnim czasie istnieje tendencja do wprowadzania ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się obywateli Ukrainy między obszarami zaludnionymi". 

Zełenski rozmawiał z Dudą. 'Przygotowujemy się do ważnych wydarzeń' Zełenski rozmawiał z Dudą. "Przygotowujemy się do ważnych wydarzeń"

Wojna w Ukrainie. Rosjanie kontynuują ostrzał cywilów

W ciągu ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili aż 24 naloty samolotowe i 12 rakietowych na terytorium Ukrainy. 55 razy wykorzystali wyrzutnie rakietowe. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podkreśla, że Rosjanie nadal ostrzeliwują ludność cywilną.

Leopard 2 Leopardy z Niemiec dotarły do Ukrainy. Trasa była tajemnicą

W poniedziałek w wyniku ataku rakietowego w Słowiańsku, w obwodzie donieckim uszkodzone zostały bloki mieszkalne i domy jednorodzinne. Dwie osoby zginęły, a 29 jest rannych. Rosyjskie pociski spadły także na obiekt cywilny w Beresławiu, w obwodzie chersońskim. Tam nie było jednak poszkodowanych. Najcięższe walki nadal toczą się w obwodzie donieckim, gdzie Rosjanie bezskutecznie próbują opanować Bachmut. W pobliżu miasta w ciągu minionej doby Ukraińcy odparli 62 ataki rosyjskie.

Więcej o: