Kim Dzong Un ma problemy ze zdrowiem? Media donoszą o "efekcie ubocznym"

Aleksandra Boryń
Jak podają północnokoreańskie media Kim Dzong Un ciężko pracuje po nocach, ponieważ poświęca się w ten sposób dla kraju. Jednak zachodni wywiad uważa, że dyktator pracuje w nocy, bo nie może spać z powodu choroby.

Dziennik Korei Północnej "Rodong Sinmun" w sobotę informował, że "koncepcja dnia Kima różni się od koncepcji zwykłych ludzi". Media cytowały wypowiedź jednego z partyjnych działaczy, który mówił, że przywódca pracuje do późnych godzin wieczornych, ponieważ sądzi, że ma jeszcze wiele rzeczy do załatwienia - pisze WP.

Zobacz wideo Tajemnicze „zniknięcie" Kim Dzong Una budzi wiele pytań. Gdzie był dyktator Korei Północnej i czego jeszcze nie wiemy?

Jak podaje dalej portal, koreański dziennik opisał wizytę przywódcy w zakładzie przetwórstwa ryb na wschodnim wybrzeżu, która odbywała się w środku nocy. "Rodong Sinmun" nazwał Kim Dzong Una "wielkim patriotą, który odkłada odpoczynek i się poświęca" i przytoczył jego wypowiedź. - Odkąd byłem młody, przyzwyczaiłem się do pracy w nocy, a teraz stało się to regułą - miał powiedzieć. 

Praca w nocy jest objawem choroby, a nie patriotyzmu

"Zwyczaje" północnokoreańskiego dyktatora wzbudzają mieszane uczucia na Zachodzie. Służby wywiadowcze sądzą, że bezsenność Kim Dzong Una jest spowodowana chorobą, a przywódca ma mieć problemy psychiczne oraz fizyczne.

Jak podaje WP, Kim Dzong Un jest narażony na ogromny stres, stale obawia się o własne bezpieczeństwo i być może dlatego też ma problemy ze snem. "Istnieje duże prawdopodobieństwo, że bezsenność to efekt uboczny wysokiego ciśnienia krwi i problemów z sercem" - czytamy.

To nie pierwsze doniesienia o chorobie dyktatora

Pierwsze pogłoski o złym stanie zdrowia dyktatora pojawiły się w maju 2020 r., kiedy zanotowano u niego dramatyczny spadek wagi. W tym czasie telewizja publiczna twierdziła, że naród jest zmartwiony jego sylwetką.

W sierpniu 2021 r. kolejne spekulacje na temat stanu zdrowia Kim Dzong Una wywołała tajemnicza ciemna plama na potylicy.

Stan zdrowia Kim Dzong Una stale jest tematem różnych spekulacji i rozmów. Temat jest także podsycany przez samego dyktatora i media propagandowe, np. gdy przywódca Korei Północnej znika na kilka dni, a następnie pojawia się na oficjalnych uroczystościach lub testach broni. 

Więcej o: