Rosja naprawia czołgi za pomocą pralek. UE szykuje się do nałożenia ograniczeń handlowych

Rosja wykorzystuje pralki do naprawy czołgów. Wskazuje na to wzrost wymiany sprzętu gospodarstwa domowego na rosyjskich szlakach handlowych. Unia Europejska zapowiada sankcje dla państw ułatwiających Rosji pozyskanie technologii i sprzętu potrzebnych do prowadzenia wojny.

Na rosyjskich szlakach handlowych zaobserwowano znaczny wzrost wymiany specyficznych towarów między Unią Europejską a sojusznikami Moskwy w Azji Centralnej. W ciągu ostatnich miesięcy aktywność wzrosła z 60 procent do 80 proc.

Zobacz wideo Grozi nam recesja techniczna i stagflacja? Kotecki: Przyjdzie silne spowolnienie gospodarcze

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl. 

Rosja wykorzystuje pralki do naprawy czołgów

Wzrósł handel towarami tzw. potencjalnie podwójnego zastosowania (militarnego i pozamilitarnego), w których skład wchodzi sprzęt gospodarstwa domowego. Szczególnym zainteresowaniem Rosji cieszą się pralki, samochody i aparaty fotograficzne. W czasie wojny są one szczególnie potrzebne rosyjskiemu wojsku ze względu na komponenty takie jak chipy i układy scalone mogące służyć do naprawy czołgów, dronów lub opancerzonych transporterów. Rosja, kupując towary podwójnego zastosowania, w tym sprzęt elektroniczny, omija zachodnie sankcje, pozyskując części mające znaczenie, gdy prowadzi się wojnę. Wśród krajów ułatwiających takie transporty znajduje się Kazachstan, Uzbekistan i Kirgistan - informuje "The Telegraph".

Bachmut, 26.03.2023 r. Trwają intensywne walki o Bachmut. "Wróg nadal szturmuje miasto"

Unia Europejska szykuje się do sankcji na kraje ułatwiające Rosji prowadzenie wojny

Kraje, które będą zaangażowane w ułatwienie dostępu Rosji do towarów i technologii, mogą zostać obciążone sankcjami przez Unię Europejską. Przed ich nałożeniem UE spróbuje rozwiązać problem na drodze dialogu. W przypadku znalezienia dowodów kraje te mogą zostać pozbawione dostępu do jednolitego rynku, który zapewnia swobodny przepływ towarów, usług, osób i kapitału.

Panele fotowoltaiczne UE: Jak połączyć Zielony Ład, konkurencję z Chinami i wolny rynek

"Powinniśmy dać mocny sygnał osobom i podmiotom w państwach trzecich. Udzielanie wsparcia materialnego rosyjskiej bazie wojskowej i przemysłowej będzie miało poważne konsekwencje w zakresie ich dostępu do rynku UE" - czytamy w poufnym dokumencie, do którego dotarł "The Telegraph".

Więcej o: