Wojna w Ukrainie. Wojsko odpiera ataki Rosjan na Bachmut. "Wróg nadal szturmuje miasto"

- Trwa najbardziej intensywna faza walk o Bachmut. Sytuacja jest nieustannie skomplikowana - powiedział generał Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Ukrainy. W ciągu ostatnich dni w rejonie Bachmutu doszło do licznych starć, a teraz pojawiło się zagrożenie uderzeń z powietrza.

W zeszłym tygodniu ukraińskie wojsko informowało o zintensyfikowanych walkach w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim. "Na terenie całej Ukrainy wysokie jest również prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych i powietrznych" - przekazało 27 marca ministerstwo obrony Ukrainy.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo PO wygra sama wybory? Tusk: Proszę pytać tych, co nie wyciągają wniosków z poparcia 7-6 proc.

Wojna w Ukrainie. W Bachmucie trwają intensywne walki

Generał Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Ukrainy skomentował 27 marca obecną sytuację w Bachmucie. "Trwa najbardziej intensywna faza walk o Bachmut. Sytuacja jest nieustannie skomplikowana. Wróg poniósł znaczne straty w zasobach ludzkich, broni i sprzęcie wojskowym, ale nadal prowadzi operacje ofensywne. Nasi obrońcy w ekstremalnych warunkach heroicznie odstraszają wroga" - przekazał Syrski, cytowany przez Wojskowe Centrum Mediów.

Syrski podkreślał, że obrona Bachmutu jest teraz konieczna i opiera się na kompetentnym wykorzystaniu wszystkich możliwości obrony miasta, w tym fortyfikacji i konstrukcji przeciwpożarowych. "Rozważamy wszystkie możliwe opcje rozwoju wydarzeń i będziemy działać odpowiednio do zaistniałej sytuacji" - dodał Syrski.

'Kreml straszy obywateli atakiem jądrowym'. W Moskwie wyświetlono nagranie Kreml instruuje, jak spakować "plecak przetrwania". "Straszy atakiem jądrowym"

Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał 25 marca, że Bachmut jest stale atakowany przez rosyjskie wojska. "Ostatnie trzy dni pokazują, że dzisiaj było 18 starć, a w ostatnich dniach było ich od 30 do 50. Ale dokładne obliczenia wymagają bardziej szczegółowej analizy" - powiedział Czerewaty, cytowany przez portal ZN.UA. Według niego nadchodzące dni będą decydujące. 25 marca rosyjska armia przeprowadziła 178 ostrzałów ukraińskich miast oraz pięć nalotów. W rejonie samego miasta Bachmut doszło do 40 ostrzałów i 16 starć. "Zginęło 182 okupantów, 218 zostało rannych. Zniszczono śmigłowiec bojowy Mi-24, czołg T-80, transporter opancerzony i działo samobieżne "Goździk" - przekazał Czerewaty.

Bachmut (zdj. ilustracyjne) Ukraiński żołnierz spędził 42 dni w piwnicy bez jedzenia i picia

Wojna w Ukrainie. Wysokie ryzyko uderzeń rakietowych w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało 27 marca, że rosyjskie wojska atakują również inne miejsca w Ukrainie."Prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych i powietrznych na terenie Ukrainy pozostaje wysokie, ponieważ przeciwnik stosuje taktykę terrorystyczną. Okupanci skupiają główne wysiłki na ofensywie w kierunkach miast Kupiańsk, Bachmut czy Awdijiwka - nasi żołnierze odparli ponad 60 ataków" - poinformowało ministerstwo.

"Wróg nadal szturmuje miasto Bachmut, które trzymają nasi obrońcy. Rosyjskie wojska okupacyjne nadal ponoszą wielkie straty. W rejonie trojickim, w obwodzie ługańskim w ciągu ostatniej doby do miejscowej kostnicy szpitala okręgowego wysłano około 100 ciał martwych Rosjan. Ponadto na leczenie przybyło około 140 ciężko rannych osób" - poinformowało ministerstwo.

Więcej o: