"WSJ": Ukraina jest gotowa do uderzenia na rosyjskie siły. Nie będzie to jednak atak "w stylu NATO"

Po wielu miesiącach dostaw broni z Zachodu Ukraina gotowa jest do odparcia rosyjskich sił inwazyjnych - podaje "The Wall Street Journal". "Broń i szkolenia przez sojuszników z NATO będą miały kluczowe znaczenie, podczas gdy celem będzie znalezienie słabych punktów Rosji" - zaznacza dziennik.
Zobacz wideo Prof. Legucka: Dużo się może zmienić, jak Ukraińcy podejmą skuteczną kontrofensywę

"The Wall Street Journal", powołując się na strategów, podkreśla, że aby odnieść sukces, Ukraina potrzebuje "kombinacji umiejętności i szczęścia", a także "znalezienia i szybkiego wykorzystania słabych punktów" rosyjskich sił.

"Podczas gdy siły Kijowa są bardziej zmotywowane i w niektórych przypadkach lepiej uzbrojone niż wojska moskiewskie, Rosja miała miesiące na przygotowanie się do ukraińskiego ataku i wykazała większą gotowość do poświęcenia ludzkiego życia i sprzętu" - zaznacza dziennik.

Matka i dwóch synów walczą o zwycięstwo Ukrainy. 'Nie pozwolili mi iść samej na front' Matka razem z synami walczy na wojnie z Rosją. "Nie pozwolili mi pójść samej!"

Jak dodaje, Ukraina nie będzie w stanie przeprowadzić kontrofensywy "w stylu NATO", ponieważ nie kontroluje nieba, a tak właśnie zdaniem Johna Nagla, emerytowanego podpułkownika armii amerykańskiej, wyglądałyby działania USA. - Uderzylibyśmy z powietrza i ustanowilibyśmy przewagę powietrzną - powiedział. Ukraińskie siły mają więc przeprowadzić duży atak lub wiele mniejszych przy użyciu naziemnej precyzyjnej broni dalekiego zasięgu, w tym rakiet i artylerii, które w większości otrzymały z Zachodu.

"To w połączeniu z informacjami wywiadowczymi ze źródeł ukraińskich i zachodnich powinno pozwolić Ukrainie na uderzenie w siły rosyjskie daleko za liniami frontu" - twierdzi "The Wall Street Journal".

Na razie nie wiadomo jednak, gdzie Kijów uderzy. Plany Ukrainy pozostają tajne.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Protest w Tel Awiwie przeciwko planom nowego rządu premiera Netanjahu, aby zreformować system sądowniczy, Izrael, 4 marca 2023 r. Protesty w Izraelu. Media: Rząd rozważa wstrzymanie reformy sądownictwa

Ukraińscy czołgiści zakończyli szkolenie w Wielkiej Brytanii

Tymczasem w Wielkiej Brytanii zakończyło się szkolenie ukraińskich czołgistów w obsłudze czołgów Challenger 2. Jak podał brytyjski resort obrony, żołnierze wraz z czołgami udadzą się do Ukrainy, aby wziąć udział w wiosennej kontrofensywie.

Minister obrony Ben Wallace poinformował, że ukraińscy żołnierze uczyli się, jak kierować i dowodzić czołgami Challenger 2, a także jak efektywnie wykrywać i niszczyć wrogie cele. Polityk podkreślił, że jego kraj zrobi wszystko, co możliwe, aby wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne.

Kierujący szkoleniem porucznik John Stone powiedział, że dla dowództwa centrum szkoleniowego zaszczytem było prowadzenie zajęć dla ukraińskich partnerów. Dodał, że brytyjscy żołnierze byli pod wrażeniem poziomu kompetencji ukraińskich kolegów.

Władimir Putin Szokujące dokumenty. Władimir Putin zakładał "totalną czystkę" w Ukrainie

Rosyjskie naloty, ataki rakietowe na cele cywilne

Ostatniej doby Rosjanie przeprowadzili 23 naloty na Ukrainę, dwa ataki rakietowe i 38 z wieloprowadnicowych wyrzutni MLRS - informuje Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych w 397. dniu rosyjskiej agresji. Celem ostrzałów była infrastruktura cywilna.

Wojska rosyjskie koncentrują wysiłki na ofensywie w rejonie Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki, Marjinki w obwodzie donieckim. Obrońcy Ukrainy odparli w ciągu doby ponad 60 ataków wroga. Rosyjski ostrzał wywołał pożary na osiedlach mieszkalnych w obwodzie charkowskim, pociski spadły też na cele cywilne w obwodach zaporoskim i chersońskim.

Siły wroga kontynuują szkolenia na terenie Białorusi. Według strony ukraińskiej Rosjanie ponoszą znaczne straty. W obwodzie ługańskim do kostnicy przewieziono ciała około 100 rosyjskich żołnierzy, do szpitali trafiło 140 ciężko rannych.

Więcej o: