Córka Kim Dzong Una w kurtce od Diora. Mieszkaniec Korei Północnej nie zarabia tyle w rok

Córka Kim Dzong Una została wypatrzona w puchowej kurtce, która wygląda jak ta od znanego projektanta Christiana Diora. Za taką kurtkę trzeba zapłacić 1900 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę 8300 zł. Jak zauważają eksperci, za tę sumę można byłoby wyżywić kilka rodzin w kraju, który zmaga się z głodem i ubóstwem.

Ju-ae ma być drugą córką dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Una. 10-latka coraz częściej pokazywana jest na oficjalnych spotkaniach u boku ojca. Z tego powodu dziewczynka uważana jest za czwarte pokolenie rodziny Kimów, która przejmie kontrolę nad jedynym dynastycznym państwem komunistycznym na świecie.

Zobacz wideo Paweł Kowal: "Korea Północna inaczej rozumie pojęcie denuklearyzacji"

Korea Północna. Córka Kim Dzong Una widziana w kurtce od Christiana Diora

W ostatnim czasie Ju-ae została sfotografowana w dziecięcej kurtce puchowej, która według ekspertów jest ubraniem z kolekcji Christiana Diora. Cena kurtki wynosi 1900 dolarów, co daje 8300 złotych. Roczne PKB na jednego mieszkańca w tym kraju wynosi 1800 dolarów - czyli 7843 zł rocznie (654 złote miesięcznie).

Ryu Hyun-woo, który był ambasadorem Korei Północnej w Kuwejcie, powiedział w rozmowie z "The Korea Times" (jeszcze przed swoją ucieczką we wrześniu 2019 roku), że najważniejszym zadaniem dyplomatów w ambasadach za granicą jest zdobycie luksusowych dóbr dla Kim Dzong Una i jego rodziny oraz innych, najważniejszych urzędników w Pjongjangu. 

Jednym z takich przedmiotów był szwajcarski zegarek IWC Portofino, który znalazł się na nadgarstku Kim Dzong Una podczas 75. rocznicy powstania Partii Pracy Korei w 2020 roku. Wówczas to dyktator rozpłakał się, wzywając mieszkańców kraju do znoszenia trudności, przed którymi stanął naród. Zegarek ten kosztuje ponad 11,2 tys. franków, co przy obecnym kursie daje ponad 53 tysiące złotych. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Kim Dzong Un ze swoją córką przeprowadza inspekcję czegoś, co według niego jest ćwiczeniem artyleryjskim w nieujawnionym miejscu w Korei Północnej, czwartek, 9 marca 2023 r. Koreańczyków drażni widok córki Kim Dzong Una. "Pulchna jak księżyc"

Kryzys żywnościowy w Korei Północnej

Kosztowne wydatki rodziny dyktatora zbiegają się w czasie z informacjami, że sytuacja żywnościowa w Korei Północnej staje się skrajnie zła. Międzynarodowe agencje humanitarne w ostatnich miesiącach zgłaszały, że na niebezpiecznie niskim poziomie znajdują się zapasy podstawowych artykułów spożywczych. Dodatkowo burze i powodzie niszczą uprawy, a sankcje uniemożliwiają zaopatrzenie się w nawozy, paliwo czy sprzęt rolniczy. 

Z powodu głodu coraz więcej mieszkańców decyduje się na próbę ucieczki. W związku z tą sytuacją oddziały graniczne otrzymały rozkaz strzelania do każdego, kto próbuje uciec do Chin. Dodatkowo władza przekazała ostrą amunicję spółdzielczym gospodarstwom, by chronić zapasy zboża przed próbami kradzieży. 

Korea Północna Korea Północna straszy podwodnym dronem. Ma wywoływać "radioaktywne tsunami"

Więcej o: