Holandia. Ginekolog był dawcą nasienia, spłodził ok. 500 dzieci. Stanie przed sądem

W Holandii dawca nasienia może spłodzić maksymalnie 25 dzieci. Tymczasem ginekolog z Hagi doczekał się ich blisko pół tysiąca. 41-latek stanie przed sądem.

Ginekolog z Hagi od lat jest dawcą nasienia. 41-latek, wykorzystując lukę w systemie, spłodził setki dzieci na całym świecie. Wkrótce stanie przed sądem - poinformowali w sobotę (25 marca) dziennikarze "De Volkskrant".

Zobacz wideo Ola Hamkało o bólu w czasie okresu: Żaden ginekolog mi nie pomógł, mówili, że taka moja uroda [Okres w moim życiu}

Holandia. Ginekolog ma ponad 500 dzieci

Ginekologa pozwała fundacja Donorkind, zrzeszająca dzieci dawców spermy oraz kobieta, która dzięki nasieniu mężczyzny, została matką. W 2018 roku lekarz powiedział jej, że ma dwanaścioro potomstwa w ośmiu różnych rodzinach. Okazało się, że nic z tego nie było prawdą. 

Przedstawiciele Donorkind podali, że 41-letni ginekolog z Hagi ma ponad 500 dzieci na całym świecie. Kobieta i fundacja chcą, aby mężczyzna otrzymał zakaz dalszego oddawania nasienia. Domagają się także zniszczenia istniejących już próbek. Weszli na ścieżkę sądową, bo lekarz zignorował ich wielokrotne apele.

Lekarz (zdjęcie ilustracyjne) Antykoncepcja w Polsce. "Nie dostaniesz tabletek, bo Jezus ma inny plan"

"To może być trudne dla psychiki"

Ties van der Meer, prezes fundacji Donorkind w rozmowie z dziennikiem "De Volkskrant" zwrócił uwagę na konsekwencje, które niesie za sobą postępowanie lekarza. - To może być trudne dla psychiki dzieci, że ich ojciec spłodził tak wiele potomstwa - powiedział. Ponadto bardzo prawdopodobne jest, że dzieci ginekologa będą wchodziły ze sobą w bliskie relacje, nie mając pojęcia o swoim pokrewieństwie. To - jak podkreślił van der Meer - jest "genetycznie niebezpieczne". 

lekarz - zdjęcie ilustracyjne Holandia. Ginekolog leczył pacjentki z niepłodności. Był ojcem 41 dzieci

Brak ograniczeń i limitów. W 2017 roku spłodził 102 dzieci

41-latek przez lata mógł czerpać korzyści z braku kontroli i rejestracji w świecie dawców nasienia. W Holandii dawca może spłodzić maksymalnie 25 dzieci, ale nie jest to nigdzie zapisywane centralnie - przypomina "De Volkskrant". Tymczasem mężczyzna tylko w 2017 roku w holenderskich klinikach spłodził ich aż 102 - wynika z informacji stowarzyszenia ginekologów NVOG.

Więcej o: