USA: rośnie liczba ofiar śmiertelnych tornad. Trwa przeszukiwanie gruzów. "Moje miasto zniknęło"

Do 26 osób wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tornad, które w piątek wieczorem przeszły przez południowe stany USA. Większość to mieszkańcy Missisipi, jedna osoba zginęła w Alabamie. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Ekipy ratownicze wznowiły w niedzielę przeszukiwanie gruzów zniszczonych domów, sklepów i urzędów.

Tornada zrywały dachy z budynków i przewracały drzewa. Zablokowanych zostało wiele dróg. Uszkodzone zostały też linie energetyczne, w wyniku czego prąd przestał docierać do tysięcy odbiorców.

Zobacz wideo Staramy się wypracować rekomendacje, żeby katastrofy ekologiczne się nie powtarzały

Najbardziej ucierpiały miasta Silver City i Rolling Fork w stanie Missisipi.

- To prawie całkowita dewastacja. To małe stare miasto… zostało praktycznie wymazane z mapy - mówił cytowany przez Usatoday.com Royce Steed, szef ds. sytuacji kryzysowych w hrabstwie Humphreys, w którym znajduje się Silver City. 

- Krajobraz, przy którym dorastało się przez całe życie, zniknął. Firmy, na których polegaliśmy, zniknęły. Jesteśmy całkowicie w szoku - tak o sytuacji w Rolling Fork mówiła jedna z rozmówczyń Usatoday.com.

Jak wskazała, cudem przeżyły trzy psy w zniszczonym miejskim schronisku. - Nie wiem, jak to się stało. Znalezienie żywego psa było niewiarygodne. To po prostu nierealne - podsumowała.

- Moje miasto zniknęło, ale jesteśmy odporni i wrócimy silni - mówił w rozmowie z WLBT-TV burmistrz miasta Eldridge Walker. 

USA: Rośnie liczba ofiar tornad w południowych stanach

Media donoszą także, że pracownicy jednego z barów przeżyli kataklizm, chowając się w chłodni.

Prezydent Joe Biden w niedzielę zdecydował się o udostępnieniu funduszy federalnych dla hrabstw Carroll, Humphreys, Monroe i Sharkey, najbardziej dotkniętych tornadami w Missisipi. Pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na lokale tymczasowe, naprawy domów i pożyczki pokrywające nieubezpieczone straty.

Synoptycy prognozują, że również w niedzielę w południowych stanach mogą być trudne warunki pogodowe. Burze z gradem mogą pojawić się w Alabamie i Georgii.

***

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: